Wichura, dwie kolizje, pożar – intensywny początek tygodnia dla strażaków

Wichura, dwie kolizje, pożar – intensywny początek tygodnia dla strażaków
fot. OSP Nowogrodziec – Osiedle Strażacy z naszego powiatu w ubiegły poniedziałek interweniowali aż 41 razy!
istotne.pl straż pożarna, wiatr

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu:

Służba w dniu 30 września 2019 roku związana była z intensywną pracą podczas usuwania skutków zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem.

Pierwsze telefony z informacjami o powalonych lub połamanych drzewach zaczęły wpływać do stanowiska kierowania PSP w Bolesławcu już ok. godz. 10:00. W sumie tego dnia straż pożarna w Bolesławcu przyjęła 41 zgłoszeń, z czego 38 dotyczyło usuwania skutków silnych wiatrów, a kolejne dotyczyły zdarzeń komunikacyjnych (szczegóły w materiałach Sprawcy kolizji w Tomaszowie zatrzymano prawo jazdy i Policyjny pościg za pijanym przestępcą z zakazem sądowym) i pożaru przewodu kominowego.

Na szczęście wskutek wichury nikt nie ucierpiał. Strażacy:

W dwóch przypadkach uszkodzone zostały budynki, w trzech przypadkach uszkodzone zostały pojazdy, a ponadto odnotowano trzy uszkodzenia infrastruktury energetycznej i oświetleniowej.

Większość interwencji przy powalonych drzewach lub złamanych konarach skutkowało również utrudnieniami w komunikacji drogowej, a w jednym przypadku spowodowało wstrzymanie komunikacji kolejowej.

Mundurowi podkreślają:

KP PSP w Bolesławcu przypomina, że priorytetem ratowniczym strażaków jest ratowanie życia ludzkiego, a w dalszej kolejności mienia. Jeśli przewrócone drzewo nie powoduje zagrożenia dla życia ludzkiego lub mienia, to obowiązkiem właściciela lub użytkownika terenu jest jego zabezpieczenie i usunięcie.

W poniedziałkowych działaniach uczestniczyli strażacy z Bolesławca, Trzebienia, Warty Bolesławieckiej, Ocic, Nowogrodźca, Różyńca, Gromadki, Osiecznicy, Parowej, Brzeźnika, Ławszowej, Nowogrodźca – Osiedle i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej ze Świętoszowa.