Więcej żołnierzy US Army w Polsce? Prezydent Duda: „Jesteśmy gotowi”

Więcej żołnierzy US Army w Polsce? Prezydent Duda: „Jesteśmy gotowi”
fot. Shealah Craighead - White House/Wikimedia Commons Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w czasie spotkania z Donaldem Trumpem zadeklarował, że „jesteśmy gotowi amerykańskich żołnierzy na naszym terytorium gościć”.
istotne.pl andrzej duda, us army, donald trump

W ostatnim tygodniu przed pierwszą turą wyborów urzędujący prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. W czasie spotkania poruszono m.in. temat wojsk amerykańskich, których część ma być wycofana z Niemiec.

Serwis defence24.pl:

Donald Trump stwierdził [...], że Polska poniesie koszty związane z rozmieszczeniem dodatkowych wojsk: – Jeżeli wyślemy dodatkowe wojska, to oni za to zapłacą, i najprawdopodobniej przeniesiemy te wojska z Niemiec do Polski – powiedział Donald Trump, choć nie wiadomo, czy odnosił się do pośredniego/bezpośredniego wsparcia amerykańskiej obecności, czy np. do dalszego zwiększania wydatków obronnych przez Warszawę.

Prezydent A. Duda:

Prezydent Donald Trump powiedział, że jeżeli jesteśmy zainteresowani tym, żeby było generalnie więcej amerykańskich żołnierzy u nas, to my jesteśmy gotowi amerykańskich żołnierzy na naszym terytorium gościć.

Prezydent powiedział, że sytuacja jest otwarta i zakłada, że ta liczba będzie mogła być zwiększona. Nie padły żadne konkrety. To nie był ten etap rozmów.

I dodał:

Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby ci żołnierze nie wyjechali z Europy. Oczywiście ja będę zadowolony, jeśli przyjadą do Polski, ale jeżeli będą w innym miejscu, ale będą nadal gwarantami bezpieczeństwa tutaj, to ja będę z tego zadowolony, bo dla mnie to jest bardzo ważne. Żeby wschodnia flanka NATO była zabezpieczona.

(Cyt. za onet.pl).

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji.