Pandemia. Pancerniacy ze Świętoszowa na granicach

Żołnierze 10BKPanc
fot. 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie W przeciągu ostatnich kilkunastu tygodni w związku z nowym wyzwaniem, które pojawiło się w I kwartale tego roku – wirusem SARS-CoV-2 – i niezależnie od warunków terenowych, atmosferycznych, o każdej porze dnia i nocy żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej strzegli granic Rzeczypospolitej.
istotne.pl 183 wojsko, 10bkpanc

Reklama

– W związku z sytuacją kryzysową wywołaną narastaniem epidemii koronawirusa konieczne było wsparcie działań Policji oraz Straży Granicznej. Pancerniacy realizowali działalność patrolową, pełnili służby na posterunkach: zarówno czynnych, jak i tych zamkniętych dla ruchu – przejściach granicznych – mówi kpt. Monika Wywiórka, oficer prasowa 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. – Ponadto dostarczali dokumenty do wypełnienia wszystkim przekraczającym granicę, a w razie potrzeb – wodę i żywność. Czynności wykonywane przez żołnierzy z „Czarnej Dziesiątki”, poza zadaniami porządkowo-ochronnymi, obejmowały również gotowość do wykonywania rozbudowy inżynieryjnej.

I dodaje:

Profesjonalizm, pełne zaangażowanie, poświęcenie, a przede wszystkim chęć służenia ojczyźnie – to wszystko charakteryzuje świętoszowskich żołnierzy, którzy wykonywali zadania wzdłuż granicy polsko-niemieckiej oraz polsko-czeskiej, a także tych, którzy wyznaczeni byli do nadzorowania przestrzegania kwarantanny przez obywateli jej poddanych, jak i również personelu medycznego, narażającego swoje życie i zdrowie podczas pobierania wymazów w domach pomocy społecznej.

Całokształt przedsięwzięć realizowanych przez żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej miał na celu minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa wewnątrz terytorium RP. Wszystkie zadania wykonywane przez świętoszowskich pancerniaków były odbierane bardzo pozytywnie przez społeczeństwo. Obywatele, samorządy terytorialne i wszelkiego rodzaju instytucje okazywały dużo życzliwości i ciepła w podziękowaniu za trud naszej codziennej służby.

Wdzięczność, podkreśla kpt. M. Wywiórka, okazywana była nie tylko w postaci kilku miłych słów skierowanych do mundurowych, ale czasami również w postaci przykładowego ciepłego posiłku, kawy czy herbaty. Również organizatorzy inicjatyw „Polskie Krawcowe w Akcji” i „Bolesławiec szyje dla medyków” postanowili wyrazić swoje uznanie dla żołnierzy z „Czarnej Dziesiątki” za codzienne poświęcenie i służbę Rzeczypospolitej, co przełożyło się na uszycie i przekazanie maseczek dla pancerniaków.

Rzeczniczka zaznacza:

Czas spędzony na granicach pozwolił na wymianę i wzbogacenie doświadczeń z innymi mundurowymi, ale także na zacieśnienie relacji z samorządami terytorialnymi.

Mając na uwadze wysiłek służbowy m.in. Żołnierzy 10BKPanc, innych służb mundurowych oraz innych podmiotów wykonujących zadania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa, ważnym jest, by mimo ponownego otwarcia granic zastosować się do wciąż obowiązujących pewnych ograniczeń wynikających z przepisów prawa.

Reklama