Pancerniak mjr Marian Słowiński świętował swoje… 101 urodziny

Pancerniak mjr Marian Słowiński świętował swoje… 101 urodziny
fot. st. szer. Natalia Wawrzyniak Dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk Rafał Kowalik w imieniu żołnierzy 10BKPanc oraz pracowników resortu obrony narodowej złożył życzenia mjr. Marianowi Słowińskiemu.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Oto sylwetka dostojnego jubilata:

Marian Słowiński

Urodził się 8 maja 1919 w Inowrocławiu. W tym mieście skończył szkołę powszechną i wydziałową. W latach 1934–37 uczęszczał do Szkoły Wojskowej nr 1 w Koninie. Do początku września 1939 r. służył w 8 kompanii szkolnej w 67 pułku piechoty w Brodnicy.

W połowie września 1939 skierowano go do Rzeszowa, na stanowisko instruktora w 167 rezerwowym pułku piechoty. Stamtąd ewakuował się na Węgry. Do 4 kwietnia 1940 przebywał w węgierskim obozie dla internowanych w Érsekújvár, skąd uciekł do Francji.

Dostał tam przydział do polskiego wojska. Przeszedł szkolenie przeciwpancerne i pod francuskim dowództwem brał udział w walkach pod Verdun. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego okrętu.

Do 1944 r. stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee, służąc w 65 Batalionie Czołgowym, który został wcielony do 1 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Wziął udział w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois-Falaise, wyzwalaniu Belgii i Holandii (w tym Bredy). Szlak bojowy zakończył pod Wilhelmshaven w Niemczech.

Następnie do 1947 przebywał w Hanowerze i w tym roku wrócił do Polski. Od 1959 pracował w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie – najpierw jako kierowca, potem jako kierownik działu administracyjnego. W 1984 przeszedł na emeryturę. Działa w wielu stowarzyszeniach kombatantów, w tym w warszawskim kole byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Przyłączamy się do życzeń – 200 lat, Panie Majorze!