materiał promocyjny

Co należy wiedzieć decydując się na kredyt hipoteczny w banku PKO BP?

Domek na trawie
fot. blogkredytowy.pl Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości nie przychodzi łatwo. Oprócz wyboru odpowiedniego lokum, trzeba bowiem dokładnie rozważyć wszystkie możliwości jego kredytowania, jeżeli zmusza nas do tego sytuacja.
istotne.pl 1 dom, pożyczka, kredyt, miasto jelenia góra

Reklama

Kredyt hipoteczny nie musi być jednak końcem świata, jeśli podpiszemy umowę z odpowiednim bankiem, który zaproponuje nam korzystne możliwości kredytowania. Polacy bardzo chętnie korzystają w tej dziedzinie z usług PKO BP, za którym stoją lata doświadczenia, wysoki poziom zaufania i atrakcyjna oferta. Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę kredytową i jakie kryteria musisz spełnić, by Twój wniosek nie spotkał się z negatywną odpowiedzią?

Kredyt hipoteczny w PKO BP – formalności

Jak w każdym banku, proces wnioskowania należy rozpocząć od wstępnej weryfikacji naszych możliwości finansowych. Pierwszym wyznacznikiem może być obliczenie naszej zdolności kredytowej na przykład podczas profesjonalnej konsultacji z doradcą kredytowym. To właśnie od zdolności kredytowej będą zależały kolejne procedury, kształt kredytu i samych negocjacji warunków z bankiem.

Oprócz zdolności kredytowej, PKO BP bierze pod uwagę szereg innych czynników, które wpłyną na ostateczną kwotę udzielonego kredytu czy wysokość comiesięcznych rat. Zatrudnienie jest jedną z najistotniejszych kwestii w przypadku ubiegania się o kredyt. Na podstawie dochodów, ale i formy zatrudnienia, bank sygnalizuje, jakie wnioski niemal na pewno nie zostaną rozpatrzone pozytywnie. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, bank obliczy średnią dochodu z ostatniego roku. Umowy o pracę na czas określony są obarczone większymi limitami i kryteriami do spełnienia – nie mogą być pierwszymi umowami z danym pracodawcą, nie mogą być także ostatnimi. O kredyt hipoteczny w PKO BP mogą starać się także osoby posiadające działalność gospodarczą od co najmniej dwóch lat i osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie po spełnieniu pewnych kryteriów dotyczących ubezpieczenia w ZUS. Bank PKO BP oczywiście rozpatruje także wiek kredytobiorców, jest jednak niezwykle “łaskawy”, gdyż udzieli kredytu hipotecznego nawet osobom w wieku osiemdziesięciu lat. W porównaniu do innych banków, które nie udzielają kredytu hipotecznego osobom starszym niż 65-70 lat, to spora zaleta na korzyść wybrania PKO BP przez seniorów – tłumaczy Michał Dawidowicz, ekspert kredytowy, który tematowi kredytów hipotecznych w PKO BP poświęcił osobny artykuł.

Kredyt hipoteczny w PKO BP – wkład własny

Wiadomości o wysokości wkładu własnego, wymaganego przy kredycie hipotecznym w banku PKO BP, z pewnością ucieszą tych, którzy dysponują ograniczonymi zasobami pieniędzy, które mogą przeznaczyć na wkład własny. W PKO BP wystarczy bowiem już 10% wkładu własnego, jednak trzeba go ubezpieczyć, co może wpłynąć na całkowitą wysokość zobowiązania. Jeżeli chcesz wybrać bank, który również wymaga zaledwie 10% wkładu własnego, ale nie trzeba odpowiednio ubezpieczać takiego wkładu, konsultacja z doradcą kredytowym może wskazać Ci inne, możliwe opcje. 

Jak wyglądają kwestie nadpłaty kredytu lub całościowej spłaty przed upływem terminu zobowiązania? Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele osób, które mają w planach szybsze spłacanie kredytu, kiedy pozwolą im na to warunki, lub po prostu chcą mieć taką możliwość w przyszłości. W PKO BP wiąże się to z koniecznością zapłaty za specjalny aneks do umowy kredytowej, który może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wcześniejsza spłata nie jest jednak powiązana z żadną prowizją.

Czy warto wybrać kredyt hipoteczny w PKO BP?

Jeżeli szukamy sprawdzonego banku o wyrobionej renomie i jasnych warunkach kredytowania, PKO BP może być odpowiednim pomysłem. Bank akceptuje wiele form zatrudnienia, wymaga stosunkowo niskiego wkładu własnego, nie eliminuje seniorów z ubiegania się o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak uważać na szereg opłat dodatkowych, związanych z kredytem. Ubezpieczenie nieruchomości, opłata za aneks przy chęci wcześniejszego spłacenia kredytu czy obowiązkowe ubezpieczenie wkładu własnego to czynniki, które zdecydowanie mogą wpłynąć na kształt i koszty całego kredytu. 

Kredyt hipoteczny w PKO BP z doradcą kredytowym

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by we własnym zakresie wybrać ofertę banku PKO BP, warto skonsultować swoją decyzję ze sprawdzonym doradcą finansowym. Po pierwsze, dogłębnie sprawdzi on naszą zdolność kredytową. Po drugie, zaproponuje rozwiązania, które ciężko byłoby znaleźć samemu. Może na przykład zasugerować wykupienie ubezpieczenia z zewnętrznego towarzystwa ubezpieczeniowego zamiast z banku, dla korzyści Klienta. Po trzecie, ma on wiedzę o mechanizmach i procesach w banku i od razu zweryfikuje możliwości uzyskania kredytu. Po czwarte, może on także zaproponować inne banki dla porównania i w jednym momencie wysłać wniosek do wielu z nich. Po piąte – usługi doradcy kredytowego są bezpłatne, dlatego zamiast marnować czas i pieniądze na dojazdy i sprawdzanie oferty banku (a ta nie może różnić się od oferty proponowanej przez doradcę!), warto umówić się na spotkanie z takim doradcą, który przedstawi możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, także w banku PKO BP.

Reklama