materiał promocyjny

Robimy zakupy za pomocą karty kredytowej

Karty kredytowe
fot. banki24.com.pl Wiadomo powszechnie, że najlepiej dokonywać wszelkich zakupów za pomocą własnej gotówki. Jeśli jednak zabrakło nam jej z jakiegoś powodu, ponieważ napotkaliśmy na swojej drodze nieplanowane wydatki w postaci naprawy auta czy remontu, który trzeba było wykonać od ręki, to wtedy z pomocą mogą przyjść nam dodatkowe środki znajdujące się na karcie kredytowej.
istotne.pl 1 pieniądze, miasto jelenia góra

Reklama

Jeśli jeszcze nie posiadamy karty kredytowej, możemy ją sobie wyrobić w dowolnym banku. Nie należy tu jednak mylić standardowej karty debetowej czy płatniczej z kartą kredytową. Ta ostatnia pełni jakby rolę kredytu, tyle że znajdującego się na karcie. Umożliwi nam on korzystanie z dodatkowych środków udostępnionych nam przez bank, w dowolnej chwili i o dowolnym czasie.

Do otrzymania karty kredytowej będzie nam potrzebny dowód osobisty oraz posiadanie stałego miesięcznego wynagrodzenia. Bank na podstawie naszej historii i zdolności kredytowej przyzna nam określony limit na karcie kredytowej. Jego wysokość w głównej mierze będzie zależała od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Na co warto zwrócić uwagę, zakładając kartę kredytową w banku?

Postanowiliśmy zapytać o to eksperta z dziedziny finansów i bankowości – Michała Pakułę z serwisu Banki24. Najważniejsze to sprawdzenie warunków, na jakich wydawana jest karta kredytowa. Te najważniejsze to oczywiście opłaty związane z utrzymaniem karty kredytowej. Bardzo często w przypadku nowych klientów, karta wydawana jest całkowicie bezpłatnie i bez opłat miesięcznych. Również na dalszy okres, karta może zostać nam udostępniona całkowicie bezpłatnie, ale bank będzie wymagał od nas spełnienia określonych warunków. Najczęściej dotyczy to aktywnego korzystania z karty kredytowej, a więc dokonywania płatności za pomocą karty, a następnie dokonywania terminowej spłaty zadłużenia.

W tym miejscu warto wiedzieć o tym, że spłata karty kredytowej jest znacznie bardziej elastyczna aniżeli np. kredyt gotówkowy. Nie spłacamy stałych rat miesięcznych jak w przypadku kredytu. Spłatę zadłużenia możemy regulować niemal w dowolny sposób, pod warunkiem, że zadbamy o spłatę minimalnej kwoty wyznaczonej przez bank w danym miesiącu. Będziemy o niej informowani każdego miesiąca w postaci wiadomości sms przesyłanej przez bank. Co więcej, karta kredytowa charakteryzuje się dodatkowo okresem bez odsetkowym, co umożliwia nam dokonanie bez odsetkowych zakupów, pod warunkiem spłaty całości zadłużenia w ustalonym terminie. Najczęściej taki okres bez odsetkowy wynosi od 54 do nawet 60 dni.

Zakupy za pomocą karty kredytowej

Płatność kartą kredytową nie różni się praktycznie niczym od płatności wykonywanych za pomocą standardowej karty debetowej czy płatniczej. Tak samo możemy za jej pomocą opłacać zakupy w sklepie czy supermarkecie. Identycznie wyglądają również płatności wykonywane za pośrednictwem internetu. Jedyne co wyróżnia tego rodzaju karty kredytowej od standardowych kart to wypłata gotówki z bankomatu. Możemy ją co prawda wypłacać za pomocą karty kredytowej, ale środki wypłacone za pomocą karty kredytowej w ten sposób, będą znacznie wyżej oprocentowane aniżeli w przypadku transakcji bezgotówkowych. W przypadku wypłat bankomatowych nie działa również okres bez odsetkowy. Dodatkowe odsetki od salda ujemnego są więc pobierane już od momentu dokonania wypłaty gotówkowej.

Jak więc widzicie, nie ma nic skomplikowanego w dokonywaniu zakupów za pomocą karty kredytowej. O czym należy pamiętać, zakładając taką kartę, to przede wszystkim weryfikacja dostępnych ofert, w celu znalezienia tej najkorzystniejszej. A gdy już założymy sobie taką kartę kredytowe, należy pamiętać o terminowym spłacaniu jej zadłużenia.

Reklama