Pancerny krwiodawca por. Łukasz Stelmasiak doceniony przez ministra zdrowia

Pancerny krwiodawca por. Łukasz Stelmasiak doceniony przez ministra zdrowia
fot. archiwum Łukasza Stelmasiaka Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej chętnie pomagają innym. 12 czerwca porucznik Łukasz Stelmasiak z pancernej brygady za swoje dobre serce i chęć niesienia pomocy potrzebującym otrzymał wyróżnienie od ministra zdrowia.
istotne.pl 10bkpanc, krwiodawstwo, ministerstwo

Na zorganizowanej we Wrocławiu Gali Honorowych Dawców Krwi wyróżnionych zostało prawie trzysta osób. Wśród nich, oprócz cywili, byli policjanci, strażacy oraz żołnierze. Oficer z pancernej brygady ze Świętoszowa Łukasz Stelmasiak również znalazł się w tym zacnym gronie.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w imieniu ministra zdrowia wręczył wyróżnionym Krwiodawcom odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wyróżnienie to przysługuje krwiodawcom, którzy oddali więcej niż dwadzieścia litrów krwi. Wówczas to oddział krwiodawstwa, do którego przynależy dana osoba, występuje z wnioskiem do ministra zdrowia o nadanie medalu.

Porucznik Łukasz Stelmasiak – w ramach podziękowania za swoje zaangażowanie i niesienie pomocy innym – otrzymał też list gratulacyjny za wybitne zasługi na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywną działalność w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Ł. Stelmasiak:

Krew oddaję, odkąd skończyłem osiemnaście lat. Na swoim koncie mam już zdane prawie trzydzieści litrów. Niesienie pomocy innym jest dla mnie niezwykle ważne. Wiem, że mogę w ten sposób pomóc potrzebującym, a mnie to nic nie kosztuje, więc czemu nie? Obecnie w placówkach medycznych brakuje krwi, mam więc nadzieję, że coraz większa liczba ludzi będzie się decydować na ten krok.

10 Brygada Kawalerii Pancernej:

Krwiodawcy to anonimowi bohaterowie, którzy potrafią rozdawać nadzieję w kroplach oddawanej krwi. Jesteśmy dumni, że w swoich szeregach posiada żołnierzy, którzy tym darem chcą dzielić się z potrzebującymi. Pomimo natłoku codziennych obowiązków nie pozostają obojętnymi na potrzeby innych osób. Taka postawa powinna być doceniana. Mamy nadzieję, że w przyszłości więcej żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej otrzyma to niezwykle cenne wyróżnienie, jakim jest odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

W oddawaniu krwi nie chodzi, oczywiście, o otrzymanie medalu czy odznaczenia, jednak doceniając w ten sposób tych, którzy pomagają, być może zachęci się też pozostałych potencjalnych krwiodawców.

A już za kilka miesięcy świętoszowski Oddział Honorowych Dawców Krwi „Legion” przeprowadzi kolejną zbiórkę krwi. Do tematu wrócimy.