O mało nie utonął w Kwisie. Uratowali go strażacy z Osiecznicy i świadek

O mało nie utonął w Kwisie. Uratowali go strażacy z Osiecznicy i świadek
fot. KP PSP Bolesławiec Komenda Powiatowa PSP w Bolesławcu apeluje o rozwagę osób przebywających w pobliżu rzek i akwenów naszego powiatu, aby nierozważne uprawianie sportów wodnych i wypoczynek nad wodą nie stały się przyczyną tragedii.
istotne.pl straż pożarna, kwisa

Do pierwszego zdarzenia doszło 27 czerwca, około godziny 13:30. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu:

Stanowisko Kierowania bolesławieckiej straży pożarnej przyjęło zgłoszenie, że pod progiem wodnym na rzece Kwisa w pobliżu miejscowości Osiecznica znajduje się tonący mężczyzna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych druhów z OSP w Osiecznicy potwierdzili oni, że mężczyzna znajdował się poza pontonem i miał problemy z wydostaniem się z wody.

Silny nurt rzeki i spiętrzona woda wraz z konarami drzew przy progu rzecznym wciągały mężczyznę pod wodę. Na brzegu rzeki znajdował się wędkarz, który próbował pomóc mężczyźnie podając mu konar drzewa. Dwóch ratowników z OSP w Osiecznicy, zabezpieczonych kamizelkami ratunkowymi, skoczyło do wody na ratunek tonącemu mężczyźnie.

Po dopłynięciu do tonącego przy pomocy osoby znajdującej się na brzegu rzeki wydobyli mężczyznę na brzeg rzeki. Udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego z Bolesławca, który przybył na miejsce zdarzenia.

Szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia miejscowej jednostki OSP oraz odważna akcja ratowników i pomoc osoby będącej świadkiem zdarzenia pozwoliło na uratowanie życia osobie tonącej. Należy dodać, że nurt rzeki po ostatnich intensywnych opadach deszczu był szybki, a spiętrzona woda na progu rzecznym stanowiła również zagrożenie dla życia ratowników.

Mundurowi z Bolesławca dodają:

Interwencje na rzekach nie są częstymi działaniami ratowników w powiecie bolesławieckim, a jednak już po paru godzinach siły strażackie ponownie zostały zadysponowane do podobnej akcji. O godz. 17.18 odnotowano wyjazd do miejscowości Zebrzydowa, gdzie jeden z mieszkańców zauważył na rzece Kwisa uwięziony pomiędzy konarami kajak. Po wyciągnięciu sprzętu wodnego na brzeg okazało się, że wewnątrz kajaka znajdują się plecaki, w których są rzeczy osobiste. Z powodu braku jakichkolwiek osób w pobliżu podjęto działania poszukiwawcze wzdłuż brzegu rzeki. Po sprawdzeniu przedstawicieli wypożyczalni sprzętów wodnych ustalono, że jeden z właścicieli poszukuje zaginionego sprzętu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia właściciela sprzętu pływającego, który potwierdził własność kajaka oraz rzeczy osobistych poszukiwania przerwano.

W obu przypadkach na miejsce zdarzenia dysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Legnicy. Niestety w trakcie alarmowego dojazdu na skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego z Staszica w Bolesławcu doszło do kolizji pojazdu pożarniczego z samochodem osobowym, w wyniku której osoby podróżujące samochodem osobowym odwiezione zostały do szpitala. Ustaleniem przyczyny zdarzenia drogowego zajęła się Policja.

I zaznaczają:

Komenda Powiatowa PSP w Bolesławcu apeluje o rozwagę osób przebywających w pobliżu rzek i akwenów naszego powiatu, aby nierozważne uprawianie sportów wodnych i wypoczynek nad wodą nie stały się przyczyną tragedii.