Wyjeżdżasz na wakacje? Nie porzucaj pupila! To przestępstwo, za które grozi więzienie

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie porzucaj pupila! To przestępstwo, za które grozi więzienie
fot. freeimages.com (Matteo Canessa) Jak podkreślają mundurowi, jeżeli widzimy, że ktoś porzucił zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki; zostało ono przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione – zawiadommy policję, straż miejską czy inne służby.
istotne.pl policja, wakacje, zwierzęta

Bolesławieccy policjanci:

Przypominamy, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucanie zwierzęcia.

I dodają:

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz pokarmu i wody.

Jak podkreślają mundurowi, jeżeli widzimy, że ktoś porzucił zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki; zostało ono przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione – zawiadommy policję, straż miejską czy inne służby.

Przypomnijmy, że za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.