Odblask może uratować życie!

Odblask może uratować życie!
fot. istotne.pl Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie – mówią mundurowi.
istotne.pl 183 policja, wypadek, odblask

Reklama

W wakacje zmierzch nadchodzi później niż jesienią. Należy jednak pamiętać, że czas letniego odpoczynku nie zwalnia pieszych od dbania o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają, że każdy pieszy, poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Funkcjonariusze:

Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł pojazdu.

Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20–30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

I podkreślają:

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130–150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

Reklama