Starostwo: Mnóstwo inwestycji, blok operacyjny i huczny Tydzień z Powiatem

Konferencja z udziałem starosty Karola Stasika, wicestarosty Tomasza Gabrysiaka i członka Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Stanisława Chwojnickiego
fot. GA W trakcie konferencji prasowej samorządowcy z Powiatu Bolesławieckiego poruszyli kwestie związane z inwestycjami drogowymi, szpitalem powiatowym, szkołą specjalną i polityką społeczną.

Reklama

W środę 30 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ulicy Armii Krajowej w Bolesławcu miała miejsce konferencja prasowa z udziałem starosty bolesławieckiego Karola Stasika, wicestarosty Tomasza Gabrysiaka i członka Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Stanisława Chwojnickiego.

K. Stasik opowiadał m.in. o powiatowych inwestycjach drogowych. Te zrealizowane w ostatnim czasie to:

 • chodnik w Łaziskach (gmina Bolesławiec)
 • regulacja łuku drogi w Ławszowej (gmina Osiecznica)
 • chodnik w Nowogrodźcu
 • remont ulic Staszica i Dolne Młyny w Bolesławcu
 • droga Parzyce – Kierżno (gmina Nowogrodziec).

W przyszłym tygodniu zaś przekazana do użytku zostanie droga w Wartowicach (gmina Warta Bolesławiecka).

Starosta wspomniał również o powiatowych zadaniach, których realizacja ma się zakończyć do października br., takich jak:

 • droga do gruntów rolnych Raciborowice – Żeliszów (gminy Warta Bolesławiecka i Bolesławiec)
 • droga Gierałtów – Czerna (gmina Nowogrodziec)
 • droga Osiecznica – Rudawica (– To nasza koronna inwestycja – podkreślał starosta Karol Stasik. – Wg pracowników Mostostalu mosty powinny być wykonane do końca lipca. Będziemy się starali, żeby autobusy do Świętoszowa kursowały już normalnie przed 1 września. Chodzi o to, aby dzieci wiedziały, że będą mogły bezpiecznie dojechać do bolesławieckich szkół)
 • chodnik w Pasterniku (gmina Gromadka)
 • ul. Mostowa w Bolesławcu
 • Suszki (gmina Bolesławiec): droga w tej miejscowości z 4-metrowej stanie się 6-metrowa (i to z odwodnieniem i chodnikami).

Szkoła specjalna

Jeśli zaś chodzi o nową siedzibę Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, nie powinno być już żadnych opóźnień. Jak podkreślił szef Zarządu Powiatu Bolesławieckiego, wykonawca inwestycji podpisał umowę z podwykonawcą, który dał gwarancję terminowego wykonania zadania.

Inne zadania, które Powiat zamierza zrealizować:

 • czteropasmowa ulica Grunwaldzka. (– Stanęliśmy na głowie i wymyśliliśmy graniczące z cudem rozwiązanie. A wszystko po to, aby dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków – wyjaśniał K. Stasik. – To rozładuje korki w tym rejonie)
 • osuszenie fundamentów w I Liceum Ogólnokształcącym.

Tydzień z Powiatem w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury

– Głównym celem Tygodnia z Powiatem jest integracja społeczeństwa naszego powiatu, a także informowanie o tym, jakie kompetencje ma Powiat; za co odpowiada – zaznaczył Karol Stasik.

Przez lata centrum wydarzeń związanych z tym powiatowym świętem był tzw. okrąglak. W tym roku się to zmieni. Gros imprez odbywać się będzie przy nowej siedzibie Starostwa przy Armii Krajowej.

Co warto podkreślić, tegoroczny Tydzień z Powiatem odbywać się będzie w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Powiat zwyciężył bowiem w wojewódzkim konkursie, proponując program realizowany nie tylko przez samorząd powiatowy, ale przez wszystkie gminy powiatu. – Uznaliśmy, że mamy co pokazać – stwierdził Karol Stasik. – Jesteśmy wyjątkowym miejscem na mapie Dolnego Śląska i całej Polski. Mamy tu do czynienia z wielką różnorodnością kulturową; chcemy to pokazać mieszkańcom Dolnego Śląska i całej Polski. Zarówno naszą kulturę, jak i piękno tych ziem. Integracja w ramach subregionu bolesławieckiego to nasze motto!

Rozwój turystyki w Powiecie

– W tym roku zakończyliśmy I etap realizacji projektu dotyczącego promocji atrakcji turystycznych dwóch partnerskich powiatów: Powiatu Bolesławieckiego i Powiatu Bautzen – mówił wicestarosta Tomasz Gabrysiak. – Przystępujemy do realizacji II etapu, który polegać będzie między innymi na rozszerzeniu grona partnerów. Chcemy, aby w projekt włączyła się Agencja Turystyczna w Bautzen.

II etap, wyliczał wicestarosta, obejmuje również nawiązanie kontaktu z przedsiębiorcami z branż okołoturystycznych. I dodał: – Chcemy, żeby wszystkie informacje dotyczące tej części gospodarki naszego powiatu znalazły się w opracowaniach turystycznych – i w formie elektronicznej, i w formie tradycyjnego przewodnika.

Długo wyczekiwana budowa bloku operacyjnego

W drugiej dekadzie czerwca ma został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy I etapu budowy bloku operacyjnego w szpitalu powiatowym przy ulicy Jeleniogórskiej w Bolesławcu. W tym etapie wyburzone zostaną budynki, które – ze względu na stan techniczny – nie mogą już być eksploatowane; teren zostanie też uzbrojony, wykonane zostaną fundamenty.

Polityka społeczna

Rodzicielstwo zastępcze

Stanisław Chwojnicki mówił natomiast o tym, w jaki sposób Powiat realizuje politykę społeczną, czyli m.in. o instytucji rodzicielstwa zastępczego. – W naszym Powiecie są 133 takie rodziny, które opiekują się 160 dzieci. I to nam się sprawdza, bo to lepsza forma opieki niż domy dziecka – podkreślał członek Zarządu Powiatu. – Zależy nam na tym, aby w naszym Powiecie było jak najwięcej zawodowych rodzin zastępczych.

Co ważne, 16 czerwca w Ośrodku Wodno-Sportowym MOSiR przy ulicy Spacerowej w Bolesławcu odbędzie się piknik promujący ideę rodzicielstwa zastępczego i integrujący tę społeczność. (S. Chwojnicki wspomniał też o działalności Centrum Wsparcia Rodziny).

Coś dla niepełnosprawnych: Zakład Aktywności Zawodowej w ZOZ-ie

– To miejsce, które umożliwi wychowankom WTZ i szkoły specjalnej podjęcie pracy – podkreślił S. Chwojnicki. – Będziemy zatrudniać ok. 35 osób niepełnosprawnych i 16 osób, które będą nadzorowały ich pracę.

Zakład będzie przygotowywał posiłki dla pacjentów szpitala powiatowego. (Dzięki temu ma się polepszyć ich pobyt we wspomnianej placówce).

Huczny Tydzień z Powiatem

Pod koniec konferencji starosta – w imieniu całego Zarządu Powiatu Bolesławieckiego – zaprosił wszystkich mieszkańców na Tydzień z Powiatem. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczącego tego powiatowego święta.

3 czerwca (niedziela)

 • II Kryterium Uliczne Powiatu Bolesławieckiego
  godz. 10:00, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu („okrąglak”)

5 czerwca (wtorek)

 • Dzień otwarty w Powiecie Bolesławieckim
  Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12 w Bolesławcu

6 czerwca (środa)

 • koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu pn. „Nowe latko, nowy czas”
  godz. 18:00, Teatr Stary w Bolesławcu

7 czerwca (czwartek)

 • Dzień otwarty w Powiecie Bolesławieckim
  Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12 w Bolesławcu
 • Powiat Bolesławiecki bez smogu – rozstrzygnięcie konkursu
  godz. 10:00, Teatr Stary w Bolesławcu

8 czerwca (piątek)

 • Powiatowy Dzień Sportu
  godz. 9:00, Stadion Lekkoatletyczny przy ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu; Orlik przy II LO im. J. Korczaka w Bolesławcu
 • Zdrowy Powiat – Profilaktyczne badanie w kierunku osteoporozy, słuchu i wzroku
  godz. 9:00–16:00, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • VI Piknik Integracyjny w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu pod hasłem „Dobroć wraca”
  godz. 10:00 i 14:00, boisko PZSiPS w Bolesławcu
 • Food Truck – Festiwal Kuchni Świata
  godz. 15:30, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • Koncert pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu
  godz. 19:00, Teatr Stary w Bolesławcu

9 czerwca (sobota)

 • VII RUNdka z Powiatem Bolesławieckim, Sportowy Piknik
  godz. 9:00, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • Food Truck – Festiwal Kuchni Świata
  godz. 12:00–22:00, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • Dolnośląska Stolica Kultury – III Festiwal Wielu Kultur
  godz. 14:00–16:30, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • Powiatowy Blues
  godz. 17:00–22:00
 • Koncert zespołu Cotton Wing
  godz. 20:00, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12

10 czerwca (niedziela)

 • Rowerowy Piknik Rodzinny w ramach VI RUNdki Rowerowej z Powiatem Bolesławieckim, wyjazd do Dobrej – Ranczo Piotrowski
  godz. 10:00 wyjazd, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12
 • Food Truck – Festiwal Kuchni Świata
  godz. 12:00–20:00, parking przy Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12.
Znamy program Tygodnia z Powiatem Bolesławieckim!Znamy program Tygodnia z Powiatem Bolesławieckim!fot. Powiat Bolesławiecki

Reklama