Są pieniądze na pomnik. Ale... możesz zostać darczyńcą

Są pieniądze na pomnik. Ale... możesz zostać darczyńcą
fot. UM Bolesławiec Są środki w budżecie na budowę pomnika 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Dla osób zainteresowanych partycypacją w budowie pomnika zostało utworzone konto – czytamy na stronie bolesławieckiego magistratu.
istotne.pl 183 pomnik, um bolesławiec, staw miejski

W Bolesławcu powstaje pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

– W budżecie miasta zabezpieczono środki na budowę pomnika. Jednakże są mieszkańcy, którzy chcą mieć swój wkład w jego powstanie. Aby spełnić te oczekiwania, zostało utworzone specjalne konto – informuje prezydent Bolesławca Piotr Roman. (Więcej na ten temat w materiale Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik na 100-lecie Niepodległości. Możesz się dołożyć!).

Nazwiska darczyńców zostaną uwiecznione przez wpis na listę, która zostanie włożona do kapsuły pamięci umieszczonej w cokole pomnika. Uroczyste odsłonięcie pomnika 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Bolesławcu nastąpi 11 listopada 2018 r.

Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski powstaje w Bolesławcu, którego historia wiąże się reemigracją w 1946 roku z krajów dawnej Jugosławii potomków Polaków z Galicji, reemigracją z Francji oraz deportacją z Kresów.

Bolesławiec jest szczególnym miejscem na terenach odzyskanych, na mapie wolnej Polski, ponieważ niedostatek zmusił wielu Polaków do osiedlania się na odzyskanych przez Austrię terenach po Imperium Osmańskim, głównie w Bośni. Tam urodziły się pokolenia Polaków, które nie zapomniały języka i wiary ojców. Polacy, przybyli po II wojnie światowej do Bolesławca, przywieźli ze sobą silną wiarę i miłość do Ojczyzny.

Tu, w Bolesławcu, urodziły się kolejne pokolenia odważnych i pracowitych ludzi. W Bolesławcu, w mieście garnizonowym, stworzyli jedną społeczność z wojskiem polskim – aktualnie 23 Śląskim Pułkiem Artylerii.

Dziś tradycje oręża polskiego i ceremoniał wojskowy może być w sposób szczególny kultywowany na skwerze pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.