Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Noś odblaski

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Noś odblaski
fot. KWP Wrocław W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze – mówią mundurowi.
istotne.pl policja, wypadek, bezpieczeństwo, odblask

W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni pieszy w ciemnej kurtce jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.

Co na to prawo?

W świetle przepisów każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać też, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, bo przecież nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Jakie są najczęstsze przyczyny potrąceń?

Jak pokazują policyjne statystyki, najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa.

Analogicznie – porównując zdarzenia powstałe z winy pieszych – przyczynami są m.in. nieostrożne wejście przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych czy też poruszanie się drogą w miejscu nieoświetlonym, przy utrudnionej widoczności, bez elementów odblaskowych.

Dlaczego to tak ważne?

9 października na terenie powiatu średzkiego doszło do śmiertelnego potrącenia przez kierującego samochodem ciężarowym pieszego idącego po zmroku środkiem jezdni. Mężczyzna był ubrany na ciemno. Nie miał żadnych elementów odblaskowych umożliwiających wcześniejsze zauważenie go.

Jak jest z widocznością po zmroku?

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów.

Natomiast osoba piesza mająca na sobie odblaski staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów.

Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie.

Policja:

PAMIĘTAJMY, że często być bezpiecznym oznacza być widocznym. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – m.in. zawieszek, opasek, kamizelek bądź toreb na zakupy z elementami odblaskowymi – zwiększają znacznie szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków, tj. z przodu i z tyłu.

Mundurowi dodają:

Mając na uwadze powyższe, przypominamy, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie już w 2014 roku i od tego czasu za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny do 100 złotych.

Nie mandat jest jednak istotą sprawy, tylko własne bezpieczeństwo. Jak przecież wszyscy wiemy, koszty elementów odblaskowych są znikome. Natomiast straty w postaci utraty życia lub zdrowia, leczenia, nie licząc tych materialnych, są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania.

Bolesławieccy policjanci cały czas przypominają przedszkolakom i uczniom o konieczności noszenia odblasków, dzięki którym będą lepiej widoczni na drodze. Prosimy rodziców, aby zaopatrzyli siebie i dzieci w elementy odblaskowe.