materiał promocyjny

Jak ubezpieczyć samochód kurierski?

Kurier
fot. insurancefactory.co.uk Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie wydają polisy tym pojazdom, których użytkowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Właśnie dlatego ubezpieczanie samochodów kurierskich jest znacznie droższe niż aut prywatnych.
istotne.pl 1 kurier, ubezpieczenie, miasto jelenia góra

Reklama

Problem wysokich stawek za ubezpieczenie dotyka zarówno pojazdów kurierskich, jak i taksówek, aut zabytkowymi czy kamperów. Z punktu widzenia ubezpieczyciela sprzedaż standardowej polisy użytkownikom takich pojazdów może wydawać się nieopłacalna – wymagają one częstszych lub bardziej kosztownych napraw. Czy istnieje korzystne i bezpieczne rozwiązanie tego problemu?

Negocjacja stawek

Firmy ubezpieczeniowe bywają skłonne do ustępstw pod pewnymi warunkami. Negocjacja stawek zdaje się stanowić rozsądne wyjście, wymaga jednak bezpośredniego kontaktu z firmą. Aby płacić niższe stawki, należy przede wszystkim udowodnić wieloletnie doświadczenie i bezpieczny styl jazdy floty kurierskiej. Niestety zadanie to bywa trudne.

W lepszej sytuacji są natomiast klienci w krajach Zachodu – istnieje tam bardzo dobrze rozwinięty rynek ubezpieczeń specjalistycznych, m.in dedykowanych kurierom, czyli tzw. courier insurance. Stawki w przypadku dobranej i kompleksowej polisy są znacznie niższe, zaś jakość świadczonych usług nie odbiega od standardowych. Przykładem takiej firmy jest Insurance Factory. Rynek usług ubezpieczeniowych dostosowuje się do pozostałych potrzeb gospodarki – można się zatem spodziewać, że ubezpieczenia specjalistyczne dla pojazdów kurierskich wkrótce będą bardziej rozpowszechnione. Póki co dogodne stawki i oferty wypracowywać należy na drodze negocjacji i poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Ubezpieczenia dodatkowe

Poza obowiązkowym OC oraz popularnym AC czy Assistance warto się również zastanowić nad ubezpieczeniami nieobowiązkowymi. Wiążą się one oczywiście z dodatkowymi wydatkami, jednak w przypadku trudnych do przewidzenia sytuacji mogą okazać się niezwykle pomocne. W branży kurierskiej najważniejszym ubezpieczeniem fakultatywnym jest ubezpieczenie ładunku. Ponadto warto również rozważyć ubezpieczenie na wypadek awarii podczas realizacji dostawy – aby zachować ciągłość pracy i uniknąć sporych kosztów.

Reklama