materiał promocyjny

Flota pod kontrolą

Samochód
fot. freeimages.com (John Rampton) Spedycja drogowa prawdopodobnie zawsze będzie kluczowym elementem funkcjonowania wielu firm, przede wszystkim produkcyjnych. W sytuacji gdy pojedyncze przedsiębiorstwo może wysyłać ciężarówki nawet na drugi koniec kontynentu, kluczowe staje się monitorowanie ich stanu.
istotne.pl 1 auto, monitoring, miasto jelenia góra

Reklama

W ostatnich latach w Polsce kamery samochodowe cieszą się niezwykłą popularnością – o ich użyteczności doskonale wiedzą kierowcy aut osobowych, którzy w razie wypadku czy kolizji chcą uniknąć problemów związanych z udowadnianiem winy. W przypadku samochodów ciężarowych tego typu systemy (oczywiście bardziej rozbudowane) wydają się już praktycznie koniecznością. Pozostaje wybór odpowiedniego.

Bezpieczeństwo… ale nie tylko

Dzisiejszy rynek spedycyjny jest niezwykle rozbudowany, co skutkuje ogromną konkurencją – kto zaoferuje niższe ceny i lepszą jakość usług, ten ma całkiem dużą szansę na nagły przypływ klientów. Jednak optymalizacja kosztów w takim biznesie wcale nie jest łatwym zadaniem, bo w znacznej mierze koszt prowadzenia działalności składa się z opłat, których znacząco zredukować nie sposób. Tutaj z pomocą przychodzi telematyka.

Systemy monitoringu przeznaczone dla spedycji różnią się od urządzeń, jakie znamy z samochodów osobowych. W tych ostatnich chodzi po prostu o rejestrowanie sytuacji na drodze – w przypadku samochodów ciężarowych to oczywiście bardzo ważny element całości podróży. W dobrych urządzeniach z segmentu „Vehicle Tracking” znajdziemy możliwość zbierania danych, takich jak prędkość pojazdu w danej chwili, hamowanie, przestoje. Odpowiednia ich analiza pozwoli, szczególnie w większej firmie, na zoptymalizowanie tras, a co za tym idzie – oszczędności. Przykładów nie trzeba szukać daleko – jedno z większych przedsiębiorstw kurierskich wprowadziło zakaz… skręcania w lewo dla swoich kierowców (by uniknąć oczekiwania na wolną drogę). Efekt? Zmniejszona emisja dwutlenku węgla i oczywiste oszczędności w spalaniu.

Jak wybierać system kontroli?

Firm oferujących kompleksowe systemy monitoringu jest wiele – na przykład brytyjski Vision Track. Przy wyborze najlepszego dla nas rozwiązania warto zwrócić uwagę, czy producent umożliwia bezproblemowe przesyłanie danych za pomocą internetu, na przykład poprzez udostępnienie chmury na nagrania z kamer i czujników telemetrycznych. Jest to bardzo użyteczne współcześnie rozwiązanie.

Reklama