Korzystasz z bankomatu? Uważaj na nakładki! Kolejne przypadki oszustw

Korzystasz z bankomatu? Uważaj na nakładki! Kolejne przypadki oszustw
fot. freeimages.com (Vaughan Willis) W ostatnim okresie czasu na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kilku przypadków wyłudzenia pieniędzy przy użyciu nakładek na bankomaty.
istotne.pl policja, oszustwo, kradzież, bankomat

Dolnośląska policja:

Osoby chcące ograbić nas z naszych oszczędności nie posiadają żadnych skrupułów w dążeniu do celu. Znajdą sposoby, by okraść nas w najmniej spodziewanych okolicznościach.

Przykładem takiego działania jest modyfikacja bankomatu w taki sposób, by klientowi chcącemu podjąć swoje środki z bankomatu wydawało się, że w przypadku niedojścia do skutku wypłaty gotówki pieniądze w ogóle nie opuściły urządzenia, a konto nie zostało obciążone.

W kilku przypadkach, jakie odnotowano na terenie naszego województwa, sprawcy zmodyfikowali bankomaty w taki sposób, by nie wydawały one pieniędzy. Następnie obserwowali całą sytuację, czekając, aż pojawi się osoba chętna do wybrania gotówki.

Pokrzywdzeni, nie otrzymawszy pieniędzy, po chwili zdezorientowani odchodzili od urządzenia. Wtedy przestępcy podchodzili do bankomatu i wyciągali zatrzymane banknoty.

Co zrobić, aby nie dać się okraść?

  • aby zmniejszyć ryzyko utraty naszych oszczędności, w chwili ich wypłaty powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących pracy i wyglądu bankomatu
  • zanim wypłacimy gotówkę, powinniśmy sprawdzić, czy w miejscu, w którym wydawane są z niego środki płatnicze, nie ma doczepionych elementów wystających poza obudowę, np. w formie nakładek
  • starajmy się – w miarę możliwości – wypłat dokonywać w bankomatach zlokalizowanych w oddziałach lub w miejscach, w których funkcjonuje stały monitoring. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przebiegu transakcji powiadommy od razu bank
  • jeżeli nabraliśmy pewności, że zostaliśmy okradzeni, skontaktujmy się z policją.

Czasem niewypłacenie przez bankomat gotówki może wynikać z awarii urządzenia, jednak gdy dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy bliżej przyjrzeć się jego detalom i w zależności od spostrzeżeń powiadomić instytucję finansową oraz służby.

Policja:

Starajmy się na bieżąco weryfikować ilość przeprowadzanych na naszych kontach transakcji i sprawdzać, czy wszystkie z nich kojarzymy i czy rzeczywiście przebiegły one pomyślnie.