Odnowili Szwajcarię Lwówecką. Ludzie skrytykowali… barierki

Odnowili Szwajcarię Lwówecką. Ludzie skrytykowali… barierki
fot. Gmina i Miasto Lwówek Śląski W punktach widokowych na Szwajcarii Lwóweckiej w Lwówku Śląskim postawiono barierki, które mają zabezpieczać przed upadkiem. Wykonano je z metalu i pomalowano w biało-czerwone pasy. Zabezpieczenia nie wszystkim przypadły do gustu – poinformowała gazeta.pl.
istotne.pl remont, lwówek śląski

Na początku grudnia ub.r. samorządowcy z Gminy i Miasta Lwówek Śląski pochwalili się efektami projektu „Wykorzystanie potencjału turystycznego miast partnerskich na obszarze pogranicza”, zrealizowanego wraz z czeskim partnerem, Miastem Chrastava.

Celem przedsięwzięcia była „poprawa wykorzystania potencjału turystycznego miast partnerskich: Chrastava i Lwówek Śląski poprzez poprawę publicznej infrastruktury turystycznej na pograniczu czesko-polskim”.

Odnowiona została tzw. Szwajcaria Lwówecka. Wykonano tam:

  • remont istniejących schodów kamiennych prowadzących na punkty widokowe znajdujące się na szlaku turystycznym
  • zabezpieczenie punktów, miejsc widokowych poprzez zabudowę barier
  • zagospodarowanie miejsc wypoczynku i rekreacji polegające na:
    • ustawieniu gotowych elementów, takich jak: stoły i ławy drewniane, kosze na śmieci
    • ustawienie zadaszonych stołów wraz z siedziskami
    • ustawienie bariery „gabionowej” jako miejsca na ognisko.

Całkowita wartość robót wykonanych na „Szwajcarii Lwóweckiej” wyniosła 126 444 zł.

Jak to jednak często bywa, nie wszystkim te zmiany przypadły do gustu. Jak czytamy w serwisie gazeta.pl:

Zdjęcia trafiły też do mediów społecznościowych, gdzie spotkały się z krytyką. Komentujący wytykali, że są źle wkomponowane i że zniszczyły klimat miejsca.

„Że barierki – ok, ale że tragicznie niewkomponowane w malowniczy pejzaż to katastrofa”, „Projektanci przeminą, a dziesiątki dziur powierconych w skałach zostaną na wieki”, „Cały klimat poszedł się rąbać przez to badziewie. Nie mogli z drewna barierek zrobić, jak już są takie potrzebne” – czytamy na forach.

Urzędnicy bronią jednak swojego pomysłu. – Kolor jest ostrzegawczy. Tego, czy się komuś podobają, nie brano pod uwagę. Nie kierowaliśmy się względami estetycznymi, tylko względami bezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z tvn24.pl burmistrz Lwówka Śląskiego, Mariola Szczęsna.

A Wam jak się podoba Szwajcaria Lwówecka po remoncie? Byliście tam ostatnio? Podobają Wam się te barierki? Zapraszamy do dyskusji.