Upały. Uważajmy zwłaszcza na dzieci, osoby starsze i zwierzęta

Upały. Uważajmy zwłaszcza na dzieci, osoby starsze i zwierzęta
fot. freeimages.com (shin0) Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policja apeluje, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.
istotne.pl policja, upał

Policjanci apelują szczególnie do osób dorosłych:

Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, to podczas upałów nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swoista szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji, w których przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to – w myśl prawa – znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Mundurowi:

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje.

Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa lub dziecka w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ich z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.