Pobiegli i strzelali dla Niepodległej

Ludzie
fot. Jakub Fiałkowski Niemal każdym ważnym uroczystościom organizowanym w garnizonie bolesławieckim towarzyszą przedsięwzięcia adresowane do uczniów klas mundurowych i młodzieży szkolnej sympatyzującej z wojskiem. II LO zajęło drugie miejsce.
istotne.pl 183 wojsko, zawody, rocznica, 23śpa, commando

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 23 pułk artylerii wsparł Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” w organizacji pikniku militarnego „Dla Niepodległej” w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Od godzin porannych 14 grudnia br. jako pierwsi rywalizowali artylerzyści. Swoje święto uczcili biegiem indywidualnym „Dla Niepodległej” na dystansie dwóch i pół kilometra.

Po biegu zainaugurowano przedsięwzięcia adresowane do młodzieży. Piknik Militarny „Dla Niepodległej” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości został przeprowadzony w formie zawodów drużynowych, indywidualnego Turnieju Strzeleckiego oraz biegu indywidualnego. Uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów reprezentujących dziesięć szkół kształcących młodzież w klasach mundurowych z województw dolnośląskiego i lubuskiego.

Konkurencje uwzględniały indywidualne i zespołowe formy współzawodnictwa obejmującego umiejętności praktyczne w grupach tematycznych, takich jak: strzelanie z broni długiej i krótkiej pneumatycznej, rzut granatem, rozkładanie i składanie broni oraz ładowanie magazynka na czas. Obecność w jednostce umożliwiła uczniom także zapoznanie się ze specyfiką artyleryjskiej służby oraz sprzętem wojskowym.

W tym wyjątkowym dniu jednostkę odwiedzili także wychowankowie szkoły specjalnej z Bolesławca, których organizatorzy pikniku obdarowali świątecznymi paczkami. O oprawę wokalną zadbała orkiestra szkolna z Rakowic Wielkich.

Piknik militarny podsumowano na uroczystej zbiórce. Po odczytaniu protokołu końcowego zawodów przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, 23 pułku artylerii i Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” nagrodzili zwycięzców medalami, pucharami i nagrodami rzeczowymi. Podsumowania pikniku, który był dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, dokonali ppłk Przemysław Brukiewa i Dorota Szwejser z Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON.

W biegu zwyciężył plut. Kamil Makoś przed st. chor. szt. Przemysławem Lachowskim i st. kpr. Arturem Ratkiewiczem. W turnieju strzeleckim indywidualnie zwyciężył Dawid Adamowicz z Liceum Służb Mundurowych z Wrocławia. Drugie miejsce wywalczył Dawid Mocny, a trzecie Jakub Piechowski; obaj z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic Wielkich.

W kategorii dziewcząt złoty medal zdobyła Patrycja Taratuta, srebrny Wiktoria Kroczak, a brązowy Sandra Sidorowicz, wszystkie reprezentujące Liceum Służb Mundurowych z Wrocławia.

W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic Wielkich, drugie – drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego z Bolesławca, a trzecie Zespół Szkół z Lubomierza.