Znieważył minister edukacji, dostał 200 zł grzywny. Jest wyrok w głośnej sprawie

Znieważył minister edukacji, dostał 200 zł grzywny. Jest wyrok w głośnej sprawie
fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons Sąd uznał Zbigniewa U. za winnego znieważenia Anny Zalewskiej, a Agnieszkę G. – za winną naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. W przypadku G. postępowanie zostało umorzone na rok próby.
istotne.pl prokuratura, sąd, ministerstwo, kod, anna zalewska

20 listopada przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok w sprawie zajść, do jakich doszło 19 grudnia 2016 roku w Jeleniej Górze w związku z wizytą minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej.

Sąd uznał Agnieszkę G. za winną naruszenia nietykalności cielesnej dwóch osób w związku z podjętą przez nich interwencją na rzecz bezpieczeństwa, a także umorzył postępowanie w zakresie znieważenia jednej z nich, z uwagi na przedawnienie czynu.

Sąd uznał bowiem, że oskarżona nie miała świadomości, że zaatakowane przez nią osoby to funkcjonariusze policji, wobec czego zmienił przyjętą w akcie oskarżenia kwalifikację prawną odnoszącą się do przestępstw popełnionych na szkodę funkcjonariuszy publicznych.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec oskarżonej na rok próby.

Sąd uznał także, że zarzucone Zbigniewowi U. przestępstwo znieważenia funkcjonariusza publicznego w osobie minister Anny Zalewskiej – poprzez użycie wobec niej sformułowania powszechnie uznanego za obelżywe – stanowiło wykroczenie w postaci nieobyczajnego wybryku, za co wymierzył mu 200 zł grzywny.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze:

Zapadłe orzeczenie jest niesłuszne. Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku zostanie skierowana apelacja do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

(Więcej szczegółów na stronie wrocławskiego wydania „Gazety Wyborczej”).

Co Wy na to?