Święty Mikołaj zawita do Bolesławca

Święty Mikołaj zawita do Bolesławca
fot. sxc.hu Brodaty święty z Laponii przejedzie bryczką przez Bolesławiec i odwiedzi dwa miejskie przedszkola.
istotne.pl święto, krystyna juszkiewicz

W piątek 5 grudnia Święty Mikołaj odwiedzi dzieci w dwóch miejskich przedszkolach (MPP nr 1 i MPP nr 6). Tego dnia brodaty święty z Laponii – w towarzystwie dwóch elfów – przejedzie także przez nasze miasto bryczką zaprzężoną w konie, rozdając cukierki mieszkańcom naszego miasta.

Mikołaj co roku jeździ ulicami naszego miastaMikołaj co roku jeździ ulicami naszego miastafot. Krzysztof Gwizdała

Wizyty Świętego Mikołaja w Bolesławcu od ponad 10 lat organizuje Biuro Podróży Perfekt. „Dzieci reagują fantastycznie” mówi Krystyna Juszkiewicz, szefowa Perfektu. Zazwyczaj niecierpliwie wyglądają przez okno, czekając na przybycie niezwykłego gościa. Krystyna Juszkiewicz opowiada, że pewnego razu święty odwiedził jedną z bolesławieckich rodzin. Najstarszy syn przestał już wierzyć w jego istnienie. Po tej wizycie jednak chłopiec stwierdził, że przekona całą swoją klasę, że Mikołaj istnieje naprawdę.

W latach 90. odwiedziny brodatego świętego organizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. „Zapraszaliśmy wszystkie przedszkola do parku, na stadion, na dworzec PKP albo do rynku” opowiada Alina Kamińska, pomysłodawczyni imprezy, dawniej związana z MOSiR-em, a obecnie pracownica Biura Perfekt. Pierwsza wizyta Świętego Mikołaja była szczególna – przyjechał pociągiem. Dzieci czekały na niego na dworcu. „Zawsze organizowaliśmy to z pompą” wspomina Alina Kamińska.

W tym roku wielkiej pompy nie będzie. Nie będzie też domowych wizyt, które były organizowane w ubiegłych latach. Jest jednak szansa, że piątkowa akcja spodoba się dzieciom i przywoła wspomnienia dorosłych, a także przypomni o zbliżających się Świętach.

(informacja ii)