Wytyczono 7 europejskich szlaków wędrownych

Wieża bolesławieckiego ratusza
fot. istotne.pl W Bolesławcu wyznaczono 7 szlaków wędrownych. Łączna długość tras wynosi 14 km.
istotne.pl 0 zabytek, rynek, lipa

Reklama

W Bolesławcu powstało 7 szlaków pieszych "Śladami słynnych Europejczyków”. Ich łączna długość wynosi ok. 14 km. Szlaki zostały tematycznie zorganizowane wokół określonych osobowości i zjawisk w historii Europy, które szczególnie mocno wpływały w różnych okresach na kształt, dzieje, kulturę zarówno Bolesławca, jak i Czeskiej Lipy i dzięki którym miasta zyskały swą lokalną specyfikę. Trasy "Śladami słynnych Europejczyków” wiodą: szlakiem kopaczy złota i średniowiecznych budowniczych, szlakiem poetów renesansu, szlakiem napoleońskim, szlakiem architektów i przemysłowców, szlakiem przyrodoznawców i architektów ogrodów, szlakiem ceramików i rzeźbiarzy oraz szlakiem zakonników i kronikarzy.

Brak opisuBrak opisufot. M. Zabawa

Szlaki mają swój początek w centrum miasta (Rynek), a kończą się na terenach zielonych o charakterze rekreacyjnym. Projektowano je, uwzględniając łącznie ponad 40 miejsc tematycznie z nimi powiązanych. Miejsca te są wyeksponowane poprzez sieć 16 tablic. Każda tablica prezentuje w czterech językach (polski, czeski, niemiecki i angielski) informacje historyczne o obiekcie bądź grupie obiektów leżących w danym sektorze, wzbogacone starymi i nowymi zdjęciami. Przebieg szlaków został zaznaczony na dwóch wielkoformatowych planach, usytuowanych w ważnych punktach, tj. przy dworcu PKP i przy głównym skrzyżowaniu miasta (Al. Tysiąclecia i ul. Chrobrego) oraz na jednym wielkoformatowym planie podświetlanym, zainstalowanym na bolesławieckim rynku.

Wytyczenie szlaków jest częścią większego projektu, w którego skład wchodzi publikacja pt. "Śladami słynnych Europejczyków" Anny Bober-Tubaj, Katarzyny i Grzegorza Matorynów. Książka ma charakter przewodnikowy, jest dostępna w czterech wersjach językowych, prezentujących zarówno przebieg szlaków, jak i znajdujące się na nich poszczególne obiekty. Wszystkie zawarte tam informacje. można przeczytać również na stronie internetowej www.europejczycy.boleslawiec.eu

Dzięki zawartym w publikacji informacjom można dowiedzieć się wiele ciekawych historii m.in. o czasach napoleońskich, które bardzo mocno odcisnęły swój ślad w historii Bolesławca. Cesarz Francuzów Napoleon gościł w mieście pięciokrotnie, zatrzymywały się także tu najważniejsze osoby mające wpływ na przebieg wojny: główny dowódca armii rosyjskiej feldmarszałek Kutuzow, dowodzący pruską Armią Śląską generał Blücher, car rosyjski Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III. Tu rozegrała się słynna historia z udziałem Rosalie von Bonin, która wzięła do niewoli francuskiego generała. Miasto było uczestnikiem toczących się działań wojennych, które znacząco wpłynęły na jego późniejszy kształt.

(informacja A. Gergont Urząd Miasta Bolesławca)

Reklama