III Święto Dyni odbyło się w Ocicach

III Święto Dyni odbyło się w Ocicach
fot. GOKiS W podbolesławieckich Ocicach odbyło się III Święto Dyni. Główną atrakcją niedzielnego święta były konkursy na największą dynię, na najsmaczniejszą potrawę z dyni i najciekawszą kompozycję dyniową.
istotne.pl ocice, dynia, gokis bolesławiec

W niedzielę na boisku przy Szkole Podstawowej w Ocicach odbyło się III Święto Dyni. Na gości dyniowego święta czekało wiele atrakcji. Wśród nich było ponad 30 potraw z dyni. Konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łazisk. Zwycięskie specjały to sałatka, racuszki, ciasto i dżem (wszystko z dyni). Drugie miejsce przyznano Stefanii Struś i Zuzannie Durdzie z Ocic za pity z dyni. Trzecie miejsce przypadło Marii Gadzińskiej z Ocic za gulasz i rybę z dynią.

Potrawy z dyniąPotrawy z dyniąfot. GOKiS
Dynie w kształcie główDynie w kształcie główfot. GOKiS

W konkursie na największą (najcięższą) dynię zwyciężył okaz ważący 47 kg, należący do Daniela Długosza z Ocic. Drugie miejsce zajęła dynia 43 kg, należąca do Macieja Mocnego z Brzeźnika. Trzecia pozycja przypadło 42 kg dyni należącej do Mateusza Szczypty z Brzeźnika. W konkursie na najciekawszą kompozycję dyniową pierwsze miejsce zajął Mateusz Szczypta z Brzeźnika. Kolejne miejsca przyznano Cyprianowi Fiałkowskiemu z Ocic i Justynie Radzińskiej z tej samej miejscowości.

Dynie o różnych kolorach i kształtachDynie o różnych kolorach i kształtachfot. GOKiS
Kobiety tańczą na scenieKobiety tańczą na sceniefot. GOKiS

W czasie święta dyni rozegrano także dyniową sztafetę, którą wygrali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Bolesławca. Odbyły się również prezentacje wierszy, powiedzonek i przysłów o dyni. Do najciekawszych zaliczono wierszyk Pawła Smusza z Bolesławca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy pań z grupy Tańca Flamenco. Na scenie zaprezentował się również zespół rockowy "Bigoz" z Bolesławic, uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej pod kierownictwem Pana Bronisława Góreckiego oraz Zespół Śpiewaczy z Ocic. Niedzielne święto zakończyło się zabawą taneczną.

III Święto Dyni zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Ocicach, Zespół Śpiewaczy z Ocic oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z siedzibą w Kruszynie.

(informacja B. Widera, GOKiS Bolesławiec z/s w Kruszynie)