Drewniany leżak ogrodowy – plusy i minusy
Drewniany leżak ogrodowy to przede wszystkim estetyczny wygląd. Modele z ekologicznego surowca cechują się elegancją i dopasowaniem do wielu stylów ogrodów oraz tarasów. Występują one w licznych odcieniach, a każdy z nich wygląda szlachetnie i naturalnie.
Materiał ten jest jednym z najsolidniejszych, na jakie można postawić. O leżaki drewniane trzeba dbać, ale jeśli robi się to odpowiednio, są w stanie przetrwać wiele lat i zachować stylowy wygląd. Wystarczy je dobrze czyścić i co jakiś czas poddawać impregnacji czy ponownie nakładać farbę.
Leżaki z drewna zazwyczaj pokrywa się poduszkami. Te nie tylko wpływają na dopasowanie mebla do aranżacji, ale także zwiększają wygodę siedzisk. Dzięki temu regulowane modele są bardzo komfortowe dla użytkowników. Tekstylia można dowolnie zmieniać, przez co łatwo dopasować ich wygląd do aktualnych trendów i preferencji.
Minus takich leżaków ogrodowych to konieczność konserwacji. Nie każdy ma ochotę regularnie impregnować modele środkami, na które trzeba wydać dodatkowe pieniądze. Zwykle też koszt drewnianych mebli jest dość wysoki, co nie sprzyja ekonomicznym aranżacjom.
Trzeba mieć na uwadze także konieczność przechowywania drewnianych leżaków w zimie w suchym miejscu. Powinno się mieć wolne miejsce np. w garażu, aby uchronić meble przed mrozem i śniegiem.
Wybór takich leżaków to zatem:
- wysoki poziom trwałości;
- estetyczny design;
- konieczność regularnej konserwacji.
Metalowy leżak ogrodowy – wady i zalety
Metalowe leżaki to kolejne modele o satysfakcjonującej trwałości, które bez problemu posłużą przez co najmniej kilka lat. Nie trzeba ich również specjalnie konserwować. Wystarczy nie narażać ich na działanie skrajnych warunków atmosferycznych.
Mają one zazwyczaj nowoczesny i elegancki wygląd, który pasuje do różnych stylów ogrodowych – od klasycznego po modernistyczny. Nietrudno znaleźć także modele wpisujące się w aranżacje retro, np. w stylu włoskim czy lat 70., które zachwycą wszystkich fanów vintage.
W porównaniu z drewnianymi leżakami metalowe są zazwyczaj lżejsze. To sprawia, że łatwiej je przemieszczać. Sprawdzi się to szczególnie na dużych podwórkach, gdzie często zmienia się miejsce wypoczynku. Meble te są również mniej podatne na działanie szkodników takich jak gryzonie.
Metalowe leżaki szybko nagrzewają się pod wpływem słońca, co sprawia, że stają się mniej komfortowe do wypoczywania w upalne dni. Konieczne bywa wtedy stosowanie poduszek lub ręczników.
Czasami modele ulegają korozji, więc może się okazać, że trzeba będzie pokryć je środkiem przeciw rdzy. W przypadku tych wariantów należy zatem pamiętać o:
- dużej odporności na uszkodzenia;
- designie pasującym do różnych stylów;
- nagrzewaniu się materiału.
Plastikowy leżak ogrodowy – tak czy nie?
Plastikowe leżaki ogrodowe to przeważnie najtańsze modele, co pozwala zaaranżować przestrzeń niskim kosztem. Występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można znaleźć opcje pasujące do każdego projektu tarasu czy ogrodu.
Meble cechują się niewielką wagą, dzięki czemu łatwo je przenosić. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym wilgoci. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają regularnej pielęgnacji. Czyści się je bardzo łatwo, a wystarczą do tego proste mieszanki np. woda z mydłem.
W tym przypadku trzeba mieć na uwadze najniższą trwałość w porównaniu z modelami drewnianymi i metalowymi. Plastik najłatwiej złamać czy uszkodzić, a następnie trudniej naprawić. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić solidnych mebli z plastiku. Należy wybierać warianty z grubszego, mocnego materiału.
Plastikowe leżaki nie wpasują się w eleganckie aranżacje, ponieważ w takich projektach znacznie lepiej sprawdzą się modele z drewna czy metalu. Daje to pewne ograniczenia w kwestii stylów ogrodu lub tarasu. Kupując takie meble, należy liczyć się z:
- łatwością czyszczenia;
- szerokim wyborem kolorów;
- niższym w porównaniu z innymi poziomem trwałości.
Jaki leżak najlepiej wybrać?
Wyboru pomiędzy leżakami z drewna, metalu i plastiku należy dokonać po rozpatrzeniu kilku czynników. Pierwszy z nich to kwota, jaką chce się przeznaczyć na meble do ogrodu. W przypadku wariantów z naturalnego surowca ceny będą najwyższe, a plastik pozwoli znacznie zaoszczędzić.
Kolejny aspekt to dopasowanie mebli do stylu aranżacji. Trzeba zastanowić się, które leżaki najlepiej wpiszą się w zamysł danego projektu. Warto też dowiedzieć się, jakie udogodnienia oferują poszczególne warianty. Mogą to być np. regulowane podłokietniki czy obecność poduszek w zestawie.
Podsumowując, każdy powinien dopasować leżak do własnych preferencji i możliwości finansowych. Do najpopularniejszych modeli należą te wykonane z drewna, ponieważ są niezwykle stylowe, trwałe i ponadczasowe.