Staranne oczyszczenie skóry i nałożenie na nią wysokiej jakości maski może przynieść Twojej cerze ogrom korzyści. Obecnie panie (i nie tylko!) szukające skutecznych, wygodnych w użyciu kosmetyków najchętniej sięgają po maski w płacie. Co je wyróżnia? Jakie produkty warto mieć w swojej kosmetyczce? Sprawdź!
Jak działają maski w płacie?
Maski w płacie zasługują na miano kultowych. Początkowo używane były wyłącznie przez Azjatki, jednak wzrost zainteresowania koreańską pielęgnacją sprawił, że stały się popularne również na europejskim rynku. I nic w tym dziwnego: maski w specyficznej formie zapewniają fenomenalne rezultaty, są wygodne w użytkowaniu, a ich cena pozytywnie zaskakuje.
Maski w płacie (płachcie) rozpropagowane zostały przez Koreanki, ale ich powstanie zawdzięczamy Japonkom. Pierwsze tego typu kosmetyki stosowane były przez gejsze, które maczały skrawki jedwabnego, niezwykle delikatnego materiału w wodzie różanej. Tak przygotowaną tkaninę kładły na twarz, która podrażniona była stosowaną na co dzień toksyczną emulsją o białym odcieniu.
Dzisiaj maski w płachcie dostępne są w większości drogerii. Każda z nich zapakowana jest osobno, co zapewnia maksymalną higienę ich stosowania. W płaskim, zajmującym w łazience minimum miejsca opakowaniu znajduje się cienka, bawełniana płachta w kształcie twarzy. Tkanina nasączona jest bogatą, odżywczą esencją o lekkiej, żelowej lub kremowej formie. Jej nadmiar warto wmasować w szyję, dekolt i dłonie. Aby przeprowadzić zabieg SPA we własnej łazience, wystarczy ostrożnie wyjąć maskę z opakowania i równo rozłożyć na twarzy. Dzięki otworom na usta i oczy 15-minutowa kuracja nie jest źródłem dyskomfortu. Wręcz przeciwnie – chwila z maseczką na twarzy odpręża i relaksuje.
Rodzaje masek w płacie
Maseczki w płachcie działają na zasadzie zjawiska okluzji. Nałożone na skórę tworzą zwartą warstwę, która stanowi barierę dla czynników zewnętrznych. Tkanina zapobiega utracie wilgoci i wyparowaniu składników odżywczych, co często ma miejsce w przypadku standardowych maseczek. Ponadto ciepło oddawane przez tkankę skórną jest zatrzymywane przez tkaninę, co usprawnia proces wchłaniania składników aktywnych. Maseczka w płacie działa jak odżywczy kompres – koi skórę, tonizuje ją, wygładza i nawilża. To, jak dany kosmetyk zadziała na cerę, uzależnione jest w dużej mierze od jego składu. Maseczki w płachcie dostępne są w wielu wariantach, co umożliwia dopasowanie ich do potrzeb danej cery. Na półkach sklepowych znajdziesz między innymi maseczki nawilżające, regenerujące, przeciwzmarszczkowe, rozświetlające (zwane bankietowymi), detoksykujące i oczyszczające, liftingujące. Maseczki są skuteczne, ale jednocześnie łagodne dla skóry. Większości z nich można używać nawet codziennie.
Koreańska pielęgnacja – zatrzymaj młodość!
Stosowanie maseczek w płachcie jest wpisane w kulturę Koreanek. Sekretem ich nieprzemijającej z wiekiem urody jest codzienne powtarzanie rytuału pielęgnacyjnego składającego się z dziesięciu kroków:
- demakijaż olejkiem roślinnym lub kosmetykiem na bazie oleju;
- dokładne oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody (żelem, pianką);
- złuszczanie martwego naskórka;
- tonizowanie;
- aplikacja lekkiej, nawilżającej esencji;
- nałożenie bogatego, odżywczego serum;
- relaks z maską w płacie;
- aplikacja kremu pod oczy na dzień lub na noc;
- nałożenie kremu nawilżającego;
- w ciągu dnia: zastosowanie kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Europejki pragnące zgłębić tajniki azjatyckiej pielęgnacji coraz częściej powielają wzorce rodem z Korei, pragnąc w ten sposób zatrzymać na dłużej swoją młodość. Stosowanie maseczek w płachcie zapewni Ci fenomenalny efekt, jeśli wdrożysz również pozostałe etapy pielęgnacji cery.
Najlepsze maski w płacie
Na efektywność działania maski wpływa przede wszystkim jej skład. Unikaj maseczek z długim składem, w którym znajdują się konserwanty, parabeny, silikony i sztuczne barwniki. Dla Twojej skóry odpowiednie będą koreańskie maseczki w płachcie oparte na naturalnych składnikach roślinnych i odzwierzęcych. Kosmetyki z logo azjatyckich producentów bazują na olejkach roślinnych, ceramidach, kwasie hialuronowym i innych substancjach przyjaznych ludzkiemu organizmowi. Koreańscy producenci szczególnie upodobali sobie wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, śluz ślimaka, złoto, wyciąg z aloesu i z liści zielonej herbaty, sok z bambusa, jaskółcze gniazdo, wodę z kwiatu lotosu i wodę ryżową. Naturalne esencje szybko się wchłaniają, są lekkie i nie zatykają porów. Swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją warto zacząć od zakupu kosmetyków z oferty uznanych marek, na przykład SKIN79, MIZON czy WHAMISA.