Praca w innym mieście się opłaca. A może praca zdalna?
Bolesławiec i Jelenią Górę dzieli około godziny jazdy samochodem. To sporo, jeśli pomyśleć o codziennych dojazdach do pracy z jednego do drugiego miasta. Niemniej, czasem warto zdecydować się na zatrudnienie nawet dla firmy położonej dużo dalej i pogodzić z takimi dojazdami.
Różne miasta w okolicy Bolesławca mogą bowiem zapewnić naprawdę atrakcyjną pracę — wyższe zarobki czy lepsze perspektywy rozwoju. W dobie rozpowszechnionej pracy zdalnej warto szukać również propozycji hybrydowej współpracy. Dojazdy do biura na dwa lub trzy dni w tygodniu wydają się już mniej uciążliwe.
Najbardziej komfortowe jest pełne home office i ewentualne pojawienie się w firmie z Jeleniej Góry, np. raz na kwartał. Takie modele zatrudnienia są dziś jak najbardziej realne dla wielu specjalistów i można z łatwością znaleźć je na przykład na portalu z ogłoszeniami — GoWork.pl. Podpowiadamy, kogo może zachęcić perspektywa zatrudnienia w Jeleniej Górze w nadchodzącym 2024 roku.
Dla kogo dużo ofert pracy w Jeleniej Górze, a mniej w Bolesławcu?
W wynikach badania “Barometru Zawodów” na 2024 rok widać pewne różnice w zapotrzebowaniu na pracowników w Bolesławcu i Jeleniej Górze. W tym drugim mieście prognozuje się braki w zatrudnieniu na kilkunastu stanowiskach, które znacznie łatwiej obsadzić w Bolesławcu. Są zatem osoby, które zdecydowanie powinny rozważyć wejście na rynek pracy w Jeleniej Górze, bo właśnie tu czeka na nie więcej ofert pracy.
O kim mowa? Największą grupę stanowią fachowcy techniczni o konkretnych specjalizacjach. Znajdą oni zatrudnienie w firmach z branży ogólnobudowlanej, przemysłowej lub motoryzacyjnej. Głęboki deficyt pracowników fizycznych po szkołach zawodowych i branżowych lub z doświadczeniem to problem nie tylko Jeleniej Góry.
Brak takiej siły roboczej widać w całym kraju i to już od dłuższego czasu. Jednak w porównaniu z 2023 rokiem, niedobory pracowników spodziewane w 2024 roku są nieco mniejsze. W dobrej sytuacji do poszukiwań pracy w Jeleniej Górze wciąż będą jednak zwłaszcza:
- blacharze i lakiernicy samochodowi,
- cieśle i stolarze budowlani,
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- mechanicy pojazdów samochodowych,
- mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń,
- monterzy instalacji budowlanych,
- murarze i tynkarze,
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
- ślusarze.
Mniejsza konkurencja na rynku pracy w Jeleniej Górze — dla kogo?
To właśnie fachowcy, dla których w Bolesławcu pozostanie nieco większa konkurencja na rynku pracy niż w Jeleniej Górze. Z uwagi na turystyczny charakter miasta wiele ogłoszeń dotyczy tu również samodzielnych kucharzy. Gastronomia wciąż przyjmie doświadczonych pracowników.
W Jeleniej Górze szuka się ponadto opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, specjalistów ds. administracji i techników informatyków. Oczywiście te osoby znajdą zatrudnienie również w Bolesławcu, ale może to potrwać znacznie dłużej i skutkować wynegocjowaniem gorszych warunków pracy niż w Jeleniej Górze.
Tam, gdzie pracodawcy mają większe problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, tam, naturalnie, proponowane są lepsze zarobki czy inne benefity. Dlatego właśnie wymienione osoby powinny rozważyć migrację na rynek pracy do sąsiedniego miasta. Specjaliści ds. administracji mogą ponadto rozejrzeć się za pracą zdalną lub hybrydową.
Artykuł sponsorowany