Przedstawiamy poniżej skrót wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli w sprawie nieprawidłowości w realizacji programu rewitalizacji miasta. Jego fragmenty cytowano dziś w komentarzach pod różnymi naszymi artykułami i dziś udało nam się dotrzeć do tego wystąpienia pokontrolnego.
W urzędzie realizowano uchwalony w 2016 r. Gminny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Bolesławiec (dalej: „GPR” lub „Program”). Podejmowane w tym zakresie działania nie były jednak prawidłowe, gdyż nie odpowiadały założeniom Programu, a także nie doprowadziły do osiągnięcia większości zakładanych efektów w przewidzianym czasie.
Realizacja procesu rewitalizacji prowadzona w oparciu o Program przebiegała z opóźnieniem w stosunku do Ramowego harmonogramu GPR. Nie doprowadzono do realizacji większości przedsięwzięć ujętych w GPR, w tym również, dla których wskazano finansowanie wyłącznie ze środków własnych.
W latach 2017-2020 (do końca września) zakończono realizację tylko pięciu z 16 planowanych na lata 2017-2019 przedsięwzięć oraz trzech z 24, których zakończenie planowane było do końca 2020 r. Zakończone przedsięwzięcia nie miały charakteru działań na tyle skoncentrowanych i wszechstronnych, aby osiągnąć skutek w postaci odnowy obszarów zdegradowanych. Dodatkowo, zakres rzeczowy czterech z nich nie został w pełni zrealizowany.
Znaczna część projektów realizowana była wybiórczo i nie była w pełni ukierunkowana na rozwiązywanie problemów społecznych. Występowały również przypadki realizacji w ramach przedsięwzięć rewitalizacyjnych projektów niewynikających z GPR, tj. takich, które nie były w nim zaplanowane i ukierunkowane na osiągnięcie jego celów lub logicznie powiązane z jego treścią i celami. Część z tych projektów dotyczyła obszaru nieobjętego rewitalizacją. Udział interesariuszy w procesie wdrażania rewitalizacji ograniczał się w zasadzie do planowanej realizacji przedsięwzięć ujętych w GPR oraz możliwości uczestnictwa w spotkaniach Komitetu Rewitalizacji.
Przyjęty w GPR system monitoringu i ewaluacji nie zapewniał skutecznego dokonywania pomiaru i oceny procesu rewitalizacji. W Programie określono wskaźniki pomiaru stopnia zachodzących zmian oraz odniesiono je do celów rewitalizacji, jednak dla większości z nich nie określono wartości bazowych, jak też docelowych. Gromadzone w ramach prowadzonego monitoringu dane i informacje nie zawsze były rzetelne, a często dotyczyły również obszaru nieobjętego rewitalizacją. Nie dostarczały także informacji w zakresie wystąpienia przesłanek do aktualizacji Programu. Osiągnięte dotychczas efekty były znikome w stosunku do planowanych.
W ocenie NIK, dotychczasowy sposób wdrażania i monitoringu GPR nie daje gwarancji osiągnięcia zakładanych efektów procesu rewitalizacji, zapewniającej zachowanie zasad komplementarności, koncentracji i kompleksowości. Pełna realizacja założeń Programu w obecnej sytuacji nie będzie możliwa i nie pozwoli na osiągnięcie przyjętych celów i efektów rewitalizacji.
Szczegółowy raport: Wystąpienie pokontrolne NIK w spawie nieprawidłowości w Bolesławcu