Opłaty te w porównaniu do opłat obowiązujących w sąsiednich krajach są dość wysokie, ale we Włoszech nie obowiązuje system winiet – płacimy wyłącznie za przejechany odcinek, a opłaty pobierane są na bieżąco. Chcesz wiedzieć, ile kosztują autostrady we Włoszech? Zapraszamy do lektury!
Włoskie opłaty drogowe
Ponieważ opłaty za przejazd autostradą pobierane są na bieżąco, to na wjeździe na autostradę pobierany jest bilet, który trzeba okazać przy zjeździe. Wówczas system policzy, ile dokładnie trzeba zapłacić za pokonany odcinek. Średni koszt przejazdu drogą szybkiego ruchu czy też autostradą wynosi 0,80 eurocentów, a najdroższe odcinki to te przebiegające przez góry lub poprzecinane tunelami, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre autostrady w południowych Włoszech są bezpłatne. Dokładne ceny za przejazd można sprawdzić w specjalnym kalkulatorze autostrade.it. Wystarczy wpisać miejsce wyjazdu i przyjazdu w odpowiednich polach, następnie wybrać typ pojazdu i kliknąć przycisk Calculate. Wówczas pokaże się informacja o długości trasy i szacunkowym czasie przejazdu oraz opłacie, jaką trzeba będzie wnieść.
Co wpływa na opłaty drogowe we Włoszech?
Jak już wspomnieliśmy na początku, oprócz długości odcinka, jaki pokonamy włoską autostradą, koszt przejazdu zależny jest od rodzaju pojazdy, jakim się poruszamy. W tym przypadku zastosowanie ma podział na 5 kategorii, przy czym do samochodów osobowych służą pierwsze 3, czyli:
- Klasa A – Motocykle i skutery, samochody osobowe bez przyczepy, samochody dostawcze, minibusy i minivany z dwoma osiami, przy czym wysokość nad przednią osią nie może przekraczać 1,3 m.
- Klasa B – Samochody dostawcze, busy i kampery o dwóch osiach i wysokości nieprzekraczającej 1,3 m, a także autobusy i samochody ciężarowe o dwóch osiach.
- 3 osie – Samochody osobowe z przyczepą, również camperową, autobusy z trzema osiami, samochody ciężarowe z przyczepami
Pozostałe dwie kategorie, czyli 4 osie i 5 lub więcej osi mają zastosowanie do samochodów ciężarowych i dostawczych, ale nie tylko. Przykładowo, jeśli samochód jest dwuosiowy, ale ciągnie przyczepę dwuosiową, to opłata za przejazd będzie wyższa, ponieważ taki zestaw zaliczamy do kategorii 4 osi. A zatem opłata za przejazd autostradą dotyczy zarówno samochodów do 3,5 tony, czyli motocykli i samochodów osobowych, jak i pojazdów powyżej 3,5 tony.
Specjalne odcinki płatne i autostrady bezpłatne we Włoszech
W Alpach Wysokich znajduje się kilka tuneli, które są odcinkami specjalnymi i obowiązują za nie dodatkowe opłaty. Ceny różnią się w zależności od tunelu i rodzaju pojazdu, a im więcej osi, tym drożej. Przykładowo, przejazd tunelem Mont Blanc w jedną stronę motocyklem wyniesie 34,60 EUR, a pojazdem osobowym do 3,5 tony 52,30 EUR. Za przejazd w dwie strony tym samym tunelem zapłacimy odpowiednio 43,50 EUR i 65,30 EUR. Tunel Mont Blanc jest jednym z najdroższych tuneli we Włoszech.
Jak wspomnieliśmy na początku, choć autostrady we Włoszech są w znakomitej większości płatne, to występują wyjątki od tej reguły – mowa o autostradzie biegnącej z Salerno do Kalabrii i dalej na Sycylię.
Metody płatności za włoskie autostrady
Skoro już wiemy, że we Włoszech nie ma winiet i opłaty pobierane są na bieżąco, to warto doprecyzować, jak zapłacić za autostradę. Otóż opłat można dokonać na kilka sposobów, ale trzeba wjechać w odpowiednią bramkę, w zależności od wybranej metody płatności. Bramki oznaczone białym kolorem przeznaczone są dla osób, które preferują płatności gotówkowe – opłaty pobierane są na zjeździe przez kasjera lub punkt self-service. Kolejną opcją jest karta debetowa lub kredytowa – są to bramki z niebieskim piktogramem. Natomiast jeśli na bramce widnieje żółty znak, to oznacza, że można zapłacić za pośrednictwem systemu Telepass. Jest to odpowiednik polskiego e-TOLL. Kolejna opcja to karta prepaid Viacard, którą można nabyć w punktach poboru opłat.
We Włoszech są dwa rodzaje bramek wjazdowych – jedna dla osób korzystających z systemu Telepass, a drugie dla osób, które muszą pobrać bilet. Podobnie jak przy wjeździe, tak samo przy wyjeździe trzeba zwrócić uwagę na rodzaj bramki i typy obsługiwanych płatności. Co ciekawe, w razie trudności lub problemów na przykład z kartą kredytową, płatność za przejazd włoską autostradą może zostać wniesiona później, w terminie do 15 dni.
Włoskie opłaty drogowe w systemie Telepass
Bezpostojowe pasy ruchu na włoskich autostradach są przeznaczone dla użytkowników systemów Telepass. Płatności mogą być dokonywane za pomocą specjalnych urządzeń montowanych na przedniej szybie samochodu, które wykorzystują fale radiowe – czujnik umieszczony nad bramką poboru opłat po wykryciu urządzenia pobiera określoną stawkę za przejazd i umożliwia wjazd na odcinek płatny bez potrzeby zatrzymywania się. Jest to jednak opcja wyłącznie dla osób, które podpiszą umowę abonamentową.