Budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie Związku Międzygminnego „BÓBR” przy ul. Granicznej w Bolesławcu to trzy instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 500 kW. Inwestorem wartego 1 934 300,15 zł projektu jest Związek Międzygminny „BÓBR”. Instalacje dofinansowano w 95 % z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Spółka PWiK ma 22 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1400 kW, które łącznie z biogazownią są w stanie wyprodukować ponad 2,5 tysiąc megawatogodzin rocznie. Jest to ponad połowa zużycia energii wszystkich obiektów Spółki, których jest ponad 200. Dzięki instalacjom PWiK do atmosfery nie trafia ponad 1500 ton CO2 rocznie. To ważny wkład w środowisko.
- Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie znakomita współpraca z gminą wiejską, z którą tworzyliśmy pewien model, który budzi zazdrość w wielu miejscach, bo do naszej spółki przyjeżdżają szefowie innych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i uczą się w jakiś sposób osiągać ten wysoki poziom zarządzania – powiedział Piotr Roman podczas uroczystości. - Dzięki takim właśnie przedsięwzięciom ceny wody i ścieków w Bolesławcu są znacznie niższe niż średnia wojewódzka. Już nie mówiąc o jakości naszej wody. To dane na podstawie oficjalnych dokumentów przedstawianych przez Wody Polskie – dodał prezydent.
Prezydent podkreślił, że w Bolesławcu jest wiele działań wspierających ekologię. Wspomniał o elektrycznych autobusach MZK i o planowanym zakupie czwartego takiego wozu do taboru. Przypomniał o zakupionej przez MZGK pierwszej na Dolnym Śląsku elektrycznej śmieciarce oraz o instalowaniu źródeł zielonej energii przy nowych inwestycjach, takich jak przedszkole przy ulicy Narcyzów, czy nowym Muzeum Ceramiki, którego otwarcie planowane jest na początek kwietnia. Dodał też, że miasto Bolesławiec i Orange Polska jako partnerzy zostali w 2021 roku laureatami głównej nagrody w konkursie Smart City Poland Award w kategorii The Most Smart City [w wolnym tłumaczeniu: najmądrzejsze miasto] za wdrażanie w jednostkach samorządu terytorialnego innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie łączą nowoczesne technologie z potrzebami społeczności lokalnych.
Oczyszczalnia przy ul. Granicznej jest modernizowana , a umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych powoduje, że prawie 2 000 000 zł inwestycja to 95% środków pozyskanych.
Dobry i dobrze napisany projekt oraz trafna decyzja dzisiaj oznacza, że Bolesławiec wchodzi w nową erę samowystarczalności energetycznej oczyszczalni ścieków.
– Jest pełna zgoda między gminą a miastem – mówił Roman Jaworski. – Tworzymy jedną aglomerację i mam nadzieję, że w tej sprawie od początku do końca będzie pełna zgoda. Bardzo serdecznie dziękuję panie prezesie wszystkim pracownikom za świetne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. PWiK to firma, która od początku do końca stawia na zieloną energię i jest w tym liderem. Wszystkie decyzje, które my podejmujemy, podejmujemy dla dobra mieszkańców gminy i mieszkańców miasta – dodał zastępca wójta gminy Bolesławiec.
– Niejedna spółka pragnęłaby mieć takich właścicieli, jakich ma PWiK Bolesławiec – powiedział Grzegorz Kozłowski. – Właścicieli, którzy nie tylko, że nie pobierają co roku dywidendy, to jeszcze sięgają po fundusze zewnętrzne i doposażają spółkę w nowy majątek i to taki majątek, który przyczynia się do obniżenia kosztów działalności, co przekłada się oczywiście na niższe ceny dla naszych mieszkańców. Podziękowania należą się również radnym Rady Miasta Bolesławiec, radnym Rady Gminy Bolesławiec za podjęcie stosownych uchwał budżetach, umożliwiających realizację tej inwestycji. Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy byli bezpośrednio związani z tą inwestycją, przedstawicielom Związku Międzygminnego Bóbr, naszym pracownikom pełniącym nadzór wykonawczy, firmie Eko Energia. Panu Jerzemu Herbutowi, kierownikowi naszego regionu Tauron, za podjęcie pełnej współpracy przy rozwiązywaniu problemów. A było ich trochę – dodał prezes.
Kolejnymi inwestycjami PWiK w 2024 roku będzie rozbudowa instalacji biogazowej z mocy 200 na 300 kW, co pozwoli wyprodukować o 30% więcej energii z biogazu. Ta nadwyżka zbilansowana zostanie do zaopatrzenia kolejnych obiektów Spółki w energię. Oraz budowa dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych na SUW Modłowa o mocy 330 kW i w Bolesławcu o mocy 100 kW. W 2025 roku do osiągnięcia pełnej samowystarczalności energetycznej pozostanie już tylko wybudowanie dużej farmy fotowoltaicznej na jednym z wybranych obiektów Spółki.
– Wystąpiliśmy już do gmin o dokonanie zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, umożliwiających te inwestycje – powiedział prezes. – Rozważamy również budowę elektrowni wodnej na rzece Bóbr przy ulicy Spacerowej. Podjęliśmy już współpracę z Politechniką Wrocławską, która opracowuje do nas szczegółową koncepcję z analizą opłacalności ekonomicznej tego przedsięwzięcia. No i po zebraniu wszystkich danych, w porozumieniu z prezydentem i wójtem podejmiemy ostateczną decyzję. Chciałem, powiedzieć, że również chcemy inwestować w magazyny energii. Wykorzystamy do tego zbiorniki, które kiedyś służyły jako otwarte komory fermentacyjne i były bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Teraz są wyłączone, ale zamierzamy je wykorzystać jako szczytowe, pompowe magazyny energii. Będzie to polegało na tym, że przy nadwyżce energii słońca będziemy pompować oczyszczone ścieki, a następnie opróżniać przez turbiny elektryczne przy większym zapotrzebowaniu na energię. Dzisiaj jesteśmy pewni, że właśnie dzięki inwestycjom OZE, ale również dzięki niskim stratom wody, które otrzymujemy od lat, na poziomie poniżej 10%, w tym roku nawet 8% nasze ceny należą do jednych najniższych na Dolnym Śląsku, a jesteśmy też przekonani, że dzięki naszym dalszym inwestycjom uda nam się ten trend utrzymać – zdeklarował się prezes.