Jak czytamy na stronie gminy Warta Bolesławiecka:
Ruszyły inwestycje związane z budową sieci światłowodowej w ramach projektów współfinansowanych ze środków unijnych KPO i FERC. Jednym z pierwszych etapów jest podpisanie umów udostępnienia nieruchomości z ich właścicielami na poprowadzenie kabli światłowodowych przez posesję. Zdarza się, że sytuację tę wykorzystują oszuści. Podszywają się oni pod wykonawców – przedstawicieli Orange – i pobierają od mieszkańców opłatę. Niekiedy obiecując dołączenie ich domu do listy adresów, które zostaną objęte zasięgiem sieci światłowodowej.
Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?
Gminni urzędnicy ostrzegają:
Ani Orange Polska, ani wykonawcy inwestycji, którzy reprezentują firmę Orange Polska, nie pobierają żadnych opłat. To najważniejsza zasada. Jeśli ktoś zbiera pieniądze, powołując się przy tym na budowę światłowodu w ramach KPO i FERC – można mieć pewność, że jest on oszustem, który podstępem wyłudza pieniądze, i taką sprawę należy zgłosić policji.
Jak wygląda zbieranie zgód od mieszkańców gmin?
Gmina:
Wykonawca ma przy sobie pismo przewodnie, które informuje o potrzebie podpisania umowy udostępnienia nieruchomości, informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO i formularz umowy udostępnienia nieruchomości. Niekiedy może mieć ze sobą także szkic z planowanym przebiegiem sieci światłowodowej, choć nie jest on konieczny.
Na koniec przypomnijmy jeszcze raz: wykonawcy podpisują z właścicielem nieruchomości tylko i wyłącznie umowę udostępnienia nieruchomości, nie zbierają pieniędzy i nie pobierają żadnych opłat.