Bolesławieckie obchody upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja zgromadziły mieszkańców miasta, samorządowców, delegacje zakładów pracy, szkół i innych instytucji. Byli także harcerze oraz miejska orkiestra dęta. Uroczystość uświetniła kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu.
23. Śląski Pułk Artylerii:
Uroczysty apel rozpoczął meldunek, który dowódca Garnizonu Bolesławiec płk Krzysztof Malankiewicz przyjął od dowódcy uroczystości mjr Justyny Goguł. Po podniesieniu flagi państwowej przemówienie okolicznościowe wygłosili Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa wykonana przez kompanię honorową 23 Śląskiego Pułku Artylerii, po której uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Po okolicznościowych przemówieniach przed pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości zostały złożone kwiaty.
Zobacz pełny program bolesławieckim obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, stanowiąc kamień milowy w historii polskiego prawa i demokracji. W tym roku obchodzimy 233. rocznicę tego historycznego wydarzenia, które jest świętem narodowym w Polsce, upamiętniającym dążenie do reform i modernizacji państwa. Uroczystości rocznicowe często obejmują msze święte, defilady wojskowe, koncerty patriotyczne oraz inne wydarzenia kulturalne, które odzwierciedlają bogatą historię i dziedzictwo narodowe.
Konstytucja 3 maja wprowadziła znaczące reformy, które miały na celu wzmocnienie władzy centralnej i ograniczenie anarchii szlacheckiej. Ustanowiła monarchię konstytucyjną z silniejszą rolą króla i rządu, a także wprowadziła podział władz na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono liberum veto, co miało zapobiec paraliżowi sejmu, oraz wprowadzono zasadę większości głosów przy podejmowaniu decyzji. Konstytucja ta była również krokiem w kierunku zniesienia wolnej elekcji i ograniczenia praw szlachty, co miało przyczynić się do stabilizacji i modernizacji państwa.