Jak czytamy na stronie Gminy Osiecznica:
W związku z ostatnimi pożarami budynków mieszkalnych oraz w trosce o bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego Wójt Gminy Osiecznica oraz Ochotnicze Straże Pożarne funkcjonujące na terenie Gminy Osiecznica apelują do właścicieli, zarządców i użytkowników obiektów budowlanych o przeprowadzenie przeglądów użytkowanych instalacji grzewczych i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Jednocześnie Wójt Gminy Osiecznica informuje, że zgodnie z art. 96 ust. 1, 6, 7 i 9 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 z późn. zm.) oraz uchwałą sejmiku województwa dolnośląskiego nr XLI/1407/17 z dnia 30 listopada 2017 roku od dnia 1 lipca 2018 r.
ZABRONIONE JEST SPALANIE:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm (czyli drobnego miału węglowego) ,
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (czyli przygotowanego do spalenia drewna, które jest wilgotne, zamoknięte).
Wójt dodaje:
CZYM PALIĆ: w każdym piecu dopuszcza się spalanie:
- grubego węgla kamiennego dobrej jakości;
- nieimpregnowanego drewna;
- brykietu ze słomy;
- zboża, a także np. łupin orzechów, pestek oraz innych tego typu biopaliw.
CZYM NIE PALIĆ: w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować:
- muł węglowy, miał, węgiel brunatny, niesezonowane drewno, które wydzielają bardzo dużo spalin do atmosfery;
- przetworzonych materiałów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, materiałów z okleiną lub klejem oraz malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych;
- kolorowy papier – warto z niego zrezygnować nawet w roli rozpałki. Kolorowe tusze utrudniają spalanie papieru i emitują do powietrza szkodliwe związki.