Zwróciła się do nas pani Magdalena, mieszkanka Nowogrodźca, która poinformowała nas, że spółka Hydro-Tech skierowała na drogę sądową sprawę dotyczącą opróżnienia lokalu socjalnego, co miało związek z tym, że pani Magdalena wraz z córką przekroczyły kryterium dochodowe na mieszkanie socjalne.
Kobieta powiedziała nam, że Gmina proponowała jej komunalne mieszkanie, ale bez toalety. (Ta ostatnia miała się znajdować na korytarzu). A zarówno pani Magdalena, jak i jej córka są osobami posiadającymi orzeczenia o niepełnosprawności, obie są po wypadkach. I to właśnie z powodu stanu zdrowia nie przyjęła oferty samorządu.
Pani Magdalena mówiła nam, że mieszka w rzeczonym lokalu przy od 5 lat. Podkreśliła, że ani ona, ani jej córka nie są patologią, nie zalegają z płatnościami, nie interweniuje u nich policja. I że nie korzystają z pomocy MGOPS-u.
Oraz że odda bez problemu lokal socjalny Gminie, jeśli ta przydzieli im mieszkanie komunalne. Na wynajem czy – tym bardziej – na kupno lokalu pań nie stać. Zarabiają najniższą krajową, są schorowane. Potrzebują pieniędzy na leki, a co jakiś czas – na rehabilitację. I że nie mają oszczędności, „nawet przysłowiowych 5 zł w skarpecie”.
O sprawę zapytaliśmy Hydro-Tech. Jacek Ruchała, prezes nowogrodzieckiej spółki:
Hydro-Tech Sp. z o.o. jako administrator lokali mieszkalnych będących własnością Gminy Nowogrodziec zawiera/rozwiązuje umowy najmu na podstawie decyzji Burmistrza Nowogrodźca. W przypadku Pani (...) taką umowę na podstawie decyzji BN z dnia 31-01-2019 zawarto na czas określony od 17-04-2019 r. do 16-04-2022 r. Po upływie tego okresu zostaliśmy poinformowani przez Gminę Nowogrodziec (WK.7142.2.2022 z dn. 26-04-2022 r.), że umowa nie może zostać przedłużona oraz należy przejąć i zabezpieczyć lokal.
I dodaje: – Pani (…) była informowana pisemnie o bezumownym zajmowaniu lokalu i do przekazania lokalu w dniu 06-06-2022 i w dniu 12-06-2022. Pani (...) odmówiła przekazania lokalu socjalnego, stąd pozostaje droga sądowa.