Informację o rodzince nurogęsi oraz materiały wideo otrzymaliśmy od czytelniczki. Mama i 11 młodych nurogęsi zostało zauważonych na stawie miejskim w Bolesławcu we wtorek, 14 maja.
Dzień wcześniej czytelnik informował, że gromadka takich ptaków spacerowała ulicą Parkową w Bolesławcu. Jest bardzo prawdopodobne, że jest to ta sama rodzinka nurogęsi, która wędrowała w poszukiwaniu zbiornika wodnego. Po wylęgu na małe nurogęsi czyha wiele niebezpieczeństw. Młode ptaki często padają ofiarą drapieżników i wiele z nich nie dożyje wieku dorosłego.
Nurogeś to ptak wodny z rodziny kaczkowatych. Jak czytamy w Wikipedii:
W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, głównie na północy i zachodzie kraju; liczniej zimuje. Poza okresem lęgowym widywany jest nad wybrzeżem Bałtyku, dość liczny nad Pilicą. Coraz liczniej widuje się go również na południu. Pod koniec XX wieku całkowitą liczebność szacowano na 900–1000 par lęgowych, w latach 2013–2018 już na 1500–2500 par lęgowych. Liczebność populacji zimującej w latach 2013–2018 szacowano na 21 900 – 46 300 osobników.
Jak rodzinka nurogęsi znalazła się w centrum Bolesławca?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w informacjach o miejscach, które nurogęsi wybierają na swoje gniazda. Z pomocą ponownie przychodzi Wikipedia:
Gniazda. Zazwyczaj w dziupli (często dzięcioła czarnego), nawet kilkanaście metrów nad ziemią. Czasem, gdy brakuje gotowych dziupli – w szczelinach skalnych, wykrotach, norach, spróchniałych pniach, dziurawych murach opuszczonych budynków, wieżach kościelnych lub odpowiednich budkach lęgowych. Zdarza się, że zajmują gniazda ptaków drapieżnych lub krukowatych oddalone nawet o kilometr od wody. Nurogęś używa tego samego gniazda przez parę lat, a odnotowano nawet użytkowanie przez 40 lat. Miejsca na gniazdo szuka kaczka. Nie są to wtedy ptaki towarzyskie: na 2 km wybrzeża, rzeki lub jeziora można znaleźć nie więcej niż 2 pary.
Więcej informacji o tym ciekawym gatunku ptaków znajdziecie w Wikipedii.