Pod koniec czerwca posłowie głosowali nowelizację prawa karnego. Za projektem opowiedziało się 335 parlamentarzystów, przeciw było 44, 47 wstrzymało się od głosu.
Wśród tych, którzy się wstrzymali był m.in. bolesławiecki poseł Szymon Pogoda (39 l.) reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. W swoim klubie był jednak w mniejszości, bo 94 posłanek i posłów PiS poparło zmiany.
9 sierpnia Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego.
Przestępstwo zgwałcenia ma podlegać karze pozbawienia wolności od dwóch do 15 lat. Za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody.
– Przedstawiona propozycja nowelizacji Kodeksu Karnego w zakresie definicji gwałtu budzi pewne wątpliwości. Nowa definicja (...) może nieść za sobą skutek w postaci przerzucenia ciężaru udowodnienia na oskarżonego. W trakcie wystąpień klubowych pojawiło się wiele argumentów za jak i przeciw nowelizacji. Moje wątpliwości wzbudził fakt ewentualnych nadużyć i fałszywych oskarżeń ze strony ofiar. Z drugiej strony uważam, że jako cała klasa polityczna powinniśmy tworzyć przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo, ochronę ofiar oraz będą surowo karały sprawców gwałtów. Uważam również, że wprowadzane przepisy muszą ograniczać możliwości ewentualnych nadużyć a w tym przypadku takiej sytuacji nie można wykluczyć – powiedział dla istotne.pl poseł Szymon Pogoda.
Na takie zarzuty odpowiadała w Sejmie posłanka Lewicy.
– Fałszywe doniesienia są, będą zawsze, w przypadku wszystkich rodzajów przestępstw. Ludzie czasami kłamią. I to zawsze po stronie organów ścigania jest udowodnienie tego kłamstwa. Absolutnie nic się nie zmieni, jeżeli chodzi o to, czego niektórzy z państwa się obawiają, czyli o to, że będą fałszywe doniesienia. Proszę państwa, niezależnie od tego, czy mówimy o kradzieży, czy o morderstwie, czy o zgwałceniu, winę trzeba udowodnić. Trzeba ją udowodnić – podkreślała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.