Możesz pomóc Polonii w Gruzji

Możesz pomóc Polonii w Gruzji
fot. UM Stowarzyszenie Via Sudetica zaprasza do udziału w akcji charytatywnej „Pomoc Polonii w Gruzji”.
istotne.pl galeria, via sudetica, concordia

Celem akcji jest pomoc polskiej diasporze, zamieszkującej region Kachetii. Kachetyjska Polonia to potomkowie zesłanych uczestników powstań narodowych oraz żołnierzy armii carskiej kierowanych na służbę na granicy z Turcją i Persją – do Gruzji i Armenii. Niektórzy z nich żyją w Gruzji od czasów insurekcji kościuszkowskiej; są to m.in. potomkowie polskich rodów szlacheckich.

W obwodzie kachetyjskim (zachodnia Gruzja) sytuacja ludzi o polskich korzeniach jest dramatyczna. Żyją w niewyobrażalnie tragicznych warunkach. W ich domach często nie ma światła ani bieżącej wody, brakuje wszystkiego – żywności, lekarstw itp. Większość dzieci pochodzi z rodzin, których domy zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone. Część z nich musiała uciekać przed armią rosyjską i nie ma dokąd wracać.

Związek Polonii Kachetyńskiej w ubiegłym roku otworzył polską szkołę i mimo bardzo trudnej sytuacji dzieci chcą uczyć się języka polskiego i poznawać kulturę swoich przodków.

Wieczór gruziński i akcja zbiórki darów

We wtorek 21 kwietnia w Galerii Concordia (ul. Orla) wystąpi Zura Pirveli, gruziński aktor i wieloletni wykładowca Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Tbilisi. W programie przewidziano m.in. monodram „Akompaniator” Marcela Mithois oraz koncert ballad gruzińskich i rosyjskich. Początek o 19:00.

Ponadto w Galerii Concordia można będzie zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą Polonii w Gruzji. Organizatorzy ekspozycji zgromadzili zdjęcia przedstawiające:

 • utworzenie Związku Polaków w Kachetii
 • powstanie szkoły polskiej
 • życie codzienne ludzi i ich domostwa
 • postać Ludwika Młokosiewicza, najbardziej znanego Polaka w Lagodechii (miasto w Gruzji), badacza fauny i flory Kaukazu
 • Kachetię jako kolebkę sztuki winiarskiej.

Gruziński wieczór w Concordii rozpocznie akcję zbiórki darów, która potrwa do czerwca. Organizatorzy przedsięwzięcia przyjmować będą w szczególności:

 • odzież, zabawki, przybory szkolne (kredki, długopisy, ołówki, zeszyty, kolorowanki), książki, namioty, koce i śpiwory, poduchy, kołdry itp.
 • środki medyczne (przede wszystkim leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe), środki opatrunkowe i higieniczne
 • żywność szczególnie dla małych dzieci (o długim terminie ważności, łatwą w magazynowaniu i transporcie), słodycze
 • środki do higieny osobistej, środki czystości
 • materiały pielęgnacyjne dla dzieci i osób niedołężnych (pampersy, podkłady itp.)
 • sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych.

Akcja została wsparta ze środków pochodzących z budżetu miasta Bolesławiec.

Możesz pomóc

Darowizny na rzecz Polonii w Gruzji można wpłacać na konto bankowe:
Związek Polonii Medycznej
Nordea bank Bydgoszcz
90144012150000000007167498, z dopiskiem SWIFT: NDEAPLP2 XXX.

(informacja Via Sudetica/ii)