Zalewa mieszkania w bloku przy ulicy Jana Pawła II

Zalewa mieszkania w bloku przy ulicy Jana Pawła II
fot. Państwo Halina i Zbigniew Lokatorzy jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Jana Pawła II skarżą się, że po każdym większym deszczu na ścianach robią się zacieki. Administrator budynku zapewnia, że blok zostanie uszczelniony.
istotne.pl mieszkanie, zalanie, blok, ul. jana pawła ii, sm bolesławianka

Państwo Halina i Zbigniew w bloku przy ulicy Jana Pawła II mieszkają od czerwca 2007 r. Poprzedni właściciele lokalu nie powiadomili ich o tym, że mieszkanie jest regularnie zalewane. Na jednej ze ścian zadomowił się grzyb. – Myślałem, że dostanę zawału, kiedy to zobaczyłem – mówi portalowi IstotneInformacje.pl pan Zbigniew.

Pani Halina jest alergiczką. – Kichanie, zaczerwienione oczy, katar. To żadna przyjemność faszerować się lekami – skarży się kobieta. Małżeństwo odmalowało mieszkanie. By nie dopuścić do zawilgocenia, na noc włączają kaloryfer na maksimum. Kilkakrotnie interweniowali też u zarządcy budynku – Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka”. – Efektu póki co nie ma – mówi pan Zbigniew.

fot. Państwo Halina i Zbigniew

Latem ubiegłego roku SM „Bolesławianka” uszczelniła budynek. – Po jakimś czasie znowu zalało nam mieszkanie – opowiada mężczyzna. Zacieki na ścianach robią się po każdym większym deszczu. – Gdzieś musi być szczelina. Nie wiem, czy spółdzielnia zdaje sobie sprawę, że to może być katastrofa budowlana. Ten dom może się otworzyć – zaznacza pan Zbigniew, który ma wykształcenie techniczne.

fot. Państwo Halina i Zbigniew

W podobnej sytuacji jest kilka rodzin. – W łańcuszku mieszkań, które zalewa, jesteśmy ostatni – irytuje się pani Halina. – To bulwersujące. Opłacamy fundusz remontowy, a to są przecież pieniądze, które powinny być przeznaczane na interwencje w takich sprawach.

Mimo niedogodności małżonkowie podkreślają, że mieszkanie bardzo im się podoba. – Jest ciche i spokojne. Dobrze nam się tu żyje – mówi pani Halina. – Chcemy tylko, aby usunięto tę usterkę.

Grzyb na ścianie. Zdjęcie wykonane latem 2007 r.Grzyb na ścianie. Zdjęcie wykonane latem 2007 r.fot. Państwo Halina i Zbigniew

– Latem wykonaliśmy uszczelnienie – mówi Zenon Potocki z SM „Bolesławianka”. – Może znowu coś się rozszczelniło – dodaje. Jak tłumaczy, spółdzielnia dysponuje jedynie 27-metrowym wysięgnikiem. Żeby dobrze uszczelnić ścianę 10-piętrowego bloku, „Bolesławianka” będzie musiała skorzystać z pomocy budowlańców pracujących na wysokościach, tzw. linoskoczków. Ci zaś nie narzekają na brak zajęć. – To może trochę potrwać. Ale zrobimy wszystko, co będziemy mogli – zapewnia Potocki.

(informacja ii)