Tancerki butoh wystąpiły na placu Piłsudskiego

Tancerki butoh wystąpiły na placu Piłsudskiego
fot. Marcin Zabawa Zwieńczeniem dwutygodniowych warsztatów butoh był niecodzienny performance, który odbył się przed kinem Forum.
istotne.pl teatr, taniec, play, the, bolesławiec city center, bok - mcc

Za nami pierwsza odsłona drugiej edycji projektu The Play City. Ukoronowaniem warsztatów tańca butoh był performance, który miał miejsce w czwartek 29 stycznia na placu Piłsudskiego. Zajęcia poprowadziła Sylwia Hanff, instruktorka awangardowego tańca, założycielka i spiritus movens Teatru Limen.

fot. Marcin Zabawa

„Korzenie tańca butoh z jednej strony wywodzą się z Japonii, a z drugiej – z europejskiej awangardy teatralnej XX w.” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Sylwia Hanff. – „Ten taniec nie opiera się na żadnej technice. Tancerze nie posługują się konkretnymi figurami ani krokami. Celem tej formy sztuki jest poszukiwanie autentycznego ruchu każdego z tańczących. Każdy tańczy własne butoh”.

„Butoh to coś, co pozwala wyjść w samych skarpetkach na pięciostopniowy mróz i położyć się na asfalcie” opowiada Monika, uczestniczka warsztatów, na co dzień uczennica I LO. Performance przed kinem Forum wzbudził różne reakcje widzów, także negatywne. „Komentarze w pewnym momencie przestały mieć znaczenie” zaznacza Katarzyna, która fascynuje się teatrem od 10 roku życia. – „Butoh uczy koncentracji, przenosi w zupełnie inny wymiar odczuwania. A to może być bardzo przydatne na scenie”.

fot. Marcin Zabawa

Kwintesencją butoh jest medytacja i poszukiwanie siebie. I chociaż taniec ten nie jest łatwą formą ekspresji – ani dla performerów, ani dla widzów, na świecie staje się coraz bardziej popularny. „Butoh od lat ma w Polsce wiernych widzów” podkreśla Sylwia Hanff. „To było naprawdę wielkie doświadczenie. Jesteśmy Sylwii bardzo wdzięczne” dodaje Katarzyna.

fot. Marcin Zabawa

Kolejna odsłona drugiej edycji The Play City już w maju. „Tym razem trzydniowe warsztaty przeprowadzi Teatr Krzyk” mówi Monika Soja, koordynatorka projektu.

(informacja ii)