Znamy laureatów konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

Znamy laureatów konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”
fot. Gerard Augustyn Na 6 edycję konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” nadesłano 28 prac. Dzieła zdobywców pierwszego i drugiego miejsca zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
istotne.pl konkurs, poznajemy ojcowiznę, powiat bolesławiecki

W czwartek 8 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu podsumowano etap powiatowy konkursu krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Na tegoroczną edycję nadesłano 28 prac. Oto nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

  • w kategorii szkół podstawowych – prace indywidualne
  1. Marta Parada (SP nr 4) za „Historię moich pradziadków”
  2. Michał Baber (SP w Nowogrodźcu) za „Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje od końca XIX w. do czasów współczesnych” i Dagmara Parchimowicz (SP nr 1) za „Syberię mojej rodziny”
  3. Hubert Burdzy za „Dzieje mojego praprapradziadka Andrzeja Pronobisa” i Marek Drąg za „Nowogrodziec – dawniej i dziś” (obaj laureaci są uczniami Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu)
w kategorii szkół podstawowych – prace zespołowe
  1. Krzysztof Kołodenny i Dawid Potocki (SP w Żeliszowie) za „Jak zdobywaliśmy zamek Grodziec”
w kategorii gimnazjów – prace indywidualne
  1. Adrian Drąg (SP w Nowogrodźcu) za „Dzieje klasztoru św. Marii Magdaleny w Nowogrodźcu”
w kategorii gimnazjów – prace zbiorowe
  1. Marta Bigos i Adrianna Dereszyńska (GS nr 4) za „Bolesławiec kiedyś a dziś”
Nagrody wręczali: Stanisław Chwojnicki, Anna Bober-Tubaj i Eugeniusz Kowalski (od lewej)Nagrody wręczali: Stanisław Chwojnicki, Anna Bober-Tubaj i Eugeniusz Kowalski (od lewej)fot. Gerard Augustyn

W kategorii prac indywidualnych wyróżnienie otrzymała Dominika Stefańczyk (II Prywatne Gimnazjum) za „Wspomnienia dziadków”, a w kategorii prac multimedialnych – Sylwia Skorupa za „Dąbrowę Bolesławiecką. Moją Małą Ojczyznę” i Paulina Śledzińska za „Poznajemy Moją Ojcowiznę” (obie są uczennicami GS nr 4).

Dominika Stefańczyk i Adrian DrągDominika Stefańczyk i Adrian Drągfot. Gerard Augustyn

„Pisałam o historii swoich pradziadków, o tym, jak żyli na Ukrainie i jak wrócili do Polski” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Marta Parada, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii szkół podstawowych. Laureatka zaczęła zbierać materiały w sierpniu ub.r. Pojechała wtedy na Ukrainę, gdzie odwiedziła miejscowość, w której urodziła się jej babcia. „Bardzo dużo dowiedziałam się o swojej rodzinie” dodaje.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

„Jestem pełen podziwu dla tych prac” zaznacza Zdzisław Abramowicz, członek komisji konkursowej i znawca dziejów Bolesławca. – „Ci młodzi ludzie zrobili coś niesamowitego – potrafili dotrzeć do źródeł, do materiałów historycznych, potrafili to pięknie opracować”. Zdaniem jurora, dzięki konkursowi „Poznajemy Ojcowiznę” uczniowie mieli możliwość zarówno zamanifestowania dumy ze swoich korzeni, jak i podkreślenia polskości ziemi bolesławieckiej.

Od lewej: Andrzej Olejniczak, Marta Satoła i Zdzisław AbramowiczOd lewej: Andrzej Olejniczak, Marta Satoła i Zdzisław Abramowiczfot. Gerard Augustyn

„Poziom prac w tym roku był dobry” ocenia Czesław Szmelter, przewodniczący komisji konkursowej. Najlepiej prezentowały się dzieła uczniów szkół podstawowych. „Używając języka sportowego, była to grupa śmierci” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

Podczas czwartkowej uroczystości organizatorzy konkursu nagrodzili także opiekunów prac: Elżbietę Czyżowicz, Marię Czyżowicz, Katarzynę Dorosz, Dariusza Kunaszko, Irenę Lembryk, Sylwię Paradę, Jolantę Smolińską i Małgorzatę Szymańską. Dzieła zdobywców pierwszego i drugiego miejsca zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.

(informacja ii)