Szkoła w Wierzbowej zostanie odbudowana

Szkoła w Wierzbowej zostanie odbudowana
fot. Krzysztof Gwizdała Kiedy ponad tydzień temu spłonął dach i znacznemu zniszczeniu uległa Szkoła Podstawowa w Wierzbowej, mało kto dawał wiarę, że w tym budynku jeszcze kiedyś będą uczyć się dzieci. Dziś, po podliczeniu strat i zakasaniu rękawów przez mieszkańców wsi, widać już pierwsze efekty remontu placówki.
istotne.pl pożar, remont, gromadka, edukacja, wierzbowa

Najpilniejszym zadaniem było zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem dachu szkoły, który wraz z więźbą dachową uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w pożarze. Prace te zostały już wykonane i w najbliższych dniach budynek zostanie poddany osuszaniu przez wyspecjalizowaną w tego typu działaniach firmę. Co więcej, dzięki staraniom Wójta Gminy Dariusza Pawliszczy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zobowiązała się nieodpłatnie przekazać 35 m³ drewna na wykonanie więżby dachowej budynku, a firma EnergiaPro wykona przyłącze energetyczne do budynku.

fot. Tomasz Matyjewicz
fot. Tomasz Matyjewicz

Środki finansowe w kwocie 200 tys. złotych na potrzeby przyszłego gruntownego remontu budynku zostały ujęte w budżecie gminy na 2008 rok, uchwalonym przez Radę Gminy Gromadka 28 grudnia.

fot. Tomasz Matyjewicz
fot. Tomasz Matyjewicz

Do czasu oddania do ponownego użytku budynku szkoły, prócz remontu samej placówki, najistotniejszym problemem jest zapewnienie dzieciom warunków do kontynuowania nauki. Znaleziono już do tego celu budynek na terenie wsi, który przez państwo Paluszek, właścicieli obiektu, został nieodpłatnie przekazany w użytkowanie prowadzącemu miejscową szkołę Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Wierzbowa.

Tymczasowa siedziba placówki jest gorączkowo dostosowywana do wymogów, jakie musi spełniać budynek szkolny. Prace remontowe wykonywane są społecznie przez mieszkańców wsi. Dobrym duchem przedsięwzięcia jest dyrektor szkoły Wanda Buczkowska.

(informacja Tomasz Matyjewicz/GA)