Będą podwyżki za wywóz śmieci

Będą podwyżki za wywóz śmieci
fot. B.org Od przyszłego roku znacznie zdrożeje wywóz odpadów w całej Polsce. W związku z tzw. opłatą marszałkowską od 1 stycznia 2008 r. stawki za tę usługę w Bolesławcu zwiększą się o ponad połowę. Wzrosną także ceny za wodę i odprowadzanie ścieków.
istotne.pl śmieci, podwyżka, mzgk bolesławiec, pwik bolesławiec

Wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska (czyli tak zwanej opłaty marszałkowskiej) w lecie tego roku radykalnie zmieniło rozporządzenie ministerialne. Dotychczas firma zajmująca się wywożeniem śmieci, w przypadku Bolesławca – Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, płaciła ponad 15 zł za tonę odpadów. Od stycznia zapłaci prawie pięciokrotnie więcej – 75 zł.

Ma to związek z wejściem Polski do Unii Europejskiej. „Zaczynamy doganiać Unię, jeśli chodzi o standardy ekologiczne” mówi Jarosław Kowalski, dyrektor ds. inwestycji i ochrony środowiska bolesławieckiego MZGK. Polska zobowiązała się w ciągu dwóch lat znacznie zmniejszyć ilość odpadów zalegających na wysypiskach i odzyskiwać jak najwięcej surowców. Ale pod tym względem jesteśmy nadal daleko za rozwiniętymi krajami UE. Wiadomo jednak, że część pieniędzy, które trafią do urzędów marszałkowskich w całej Polsce, przeznaczona zostanie właśnie na samorządowe działania proekologiczne. Niestety, koszty opłaty za korzystanie ze środowiska poniesiemy my. Co więcej, prawdopodobnie nie jest to ostatnia tego typu podwyżka.

Maksymalna stawka za wywóz 1 m³ śmieci od stycznia 2008 r. wynosić będzie 65 zł brutto (wcześniej było to 42 zł). Dla mieszkańców, którzy segregują odpady, opłata będzie niższa: prawie 62 zł – ponad o połowę więcej niż w tym roku. Niemniej, jak zaznacza dyrektor Kowalski, spółka przez 5 lat nie podnosiła opłat za wywózkę śmieci, mimo że koszty działalności MZGK szły w górę. Podwyżek nie było m.in. dlatego, że spółka starała się podnieść swoją konkurencyjność poprzez stworzenie grupy remontowo-budowlanej czy usługi pogrzebowe.

„Nie wiemy, jak w przyszłym roku zachowa się kontrahent, czy nie będzie szukał tańszej firmy” przyznaje Jarosław Kowalski. Dlatego też władze spółki już teraz zastanawiają się, jak nie stracić rynku. „Chcemy próbować odzyskiwać większą ilość odpadów. Żeby to zrobić trzeba wprowadzić drugą zmianę. Ale czy to wystarczy?” zastanawia się dyrektor. MZGK rozważa też możliwość sprzedaży – nawet za symboliczną złotówkę – odpadu, który mógłby być wykorzystany do produkcji paliw alternatywnych. Wszystko po to, by mniej śmieci trafiało na wysypisko Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Czy większe opłaty za wywóz śmieci mogą spowodować powstawanie tzw. dzikich wysypisk? Zdaniem Jarosława Kowalskiego: „W dużym stopniu zależy to od świadomości ekologicznej mieszkańców, od ich kultury osobistej. Ten, kto w pełni zdaje sobie sprawę z zasad i praw lokalnych, nigdy nie wyrzuci śmieci na dzikim wysypisku”.

Podwyżki za wodę i odprowadzanie ścieków

Od 1 stycznia 2008 r. wzrosną także opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków. Gospodarstwa domowe zapłacą 2,33 zł brutto za 1 m³ dostarczonej wody, czyli prawie o 10% więcej niż w tym roku. Zaś za odprowadzanie ścieków bolesławianie uiszczą opłatę 3,32 zł brutto za 1 m³ (o ponad 18% więcej). Podwyżki te mają pozwolić Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji na sprawne funkcjonowanie.

(informacja GA)