Uczniowie I LO obchodzili „Dzień Języków”

Dziewczyna śpiewa piosenkę
fot. istotne.pl „Dzień Języków” to impreza, która ma szanse na trwałe wpisać się w tradycje I Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku – tradycyjnie – odbyła się prezentacja stoisk różnych państw oraz liczne konkursy.
istotne.pl 0 konkurs, film, edukacja, piosenka

Reklama

I Liceum Ogólnokształcące obchodzi „Dzień Języków” od 2003 r. Impreza ma szanse na trwałe wpisać się w tradycje szkoły, tym bardziej że pomyślano ją tak, by uczyła i bawiła zarazem. Poszczególne klasy liceum i I Prywatnego Gimnazjum rokrocznie prezentują stoiska wylosowanych wcześniej krajów całego świata. „Dzięki temu uczniowie poszerzają swoją wiedzę o różnych państwach” mówi Magdalena Malińska, nauczycielka i jedna z koordynatorek obchodów szkolnego święta. – „To świetny sposób na zintegrowanie klas”.

Stoisko meksykańskieStoisko meksykańskiefot. Gerard Augustyn
Stoisko włoskieStoisko włoskiefot. Gerard Augustyn

Korytarze I LO tego dnia przypominały niesamowity surrealistyczny film. Rosyjscy mafiosi biegający z karabinami, tańce tureckie, egipska mumia, mężczyźni w togach obok cheerleaderek i hipisów – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez uczniów. Nie zabrakło także wielkich gwiazd kina (Sofia Loren zachwalająca włoską kuchnię), nauki (Albert Einstein ze stoickim spokojem pykający fajkę) czy muzyki (chociażby Angus Young z legendarnego AC/DC). I kto wie, czy nie było to jedyne miejsce w Polsce, w którym znany ze spotów reklamowych świstak zdobył się na rozbrajająco szczere wyznanie: „Szukam pracy... – sreberka były kradzione”. Niemniej nie zapomniano o akcentach poważniejszych. Stoisko czeskie przypomniało chociażby o spaleniu na stosie Jana Husa.

Stoisko egipskieStoisko egipskiefot. Gerard Augustyn
Stoisko australijskieStoisko australijskiefot. Gerard Augustyn

Inwencję gimnazjalistów i licealistów oceniało jury złożone z nauczycieli I LO. Jurorzy zwracali uwagę m.in. na stroje, scenografię, bogactwo elementów i ogólne wrażenie. Zwyciężyła klasa II b, która zaprezentowała stoisko Stanów Zjednoczonych. Drugoklasiści otrzymali 150 zł. Druga nagroda przypadła I b – stoisko japońskie (100 zł). Trzecie miejsce zaś zdobyła I d (Turcja). Laureaci trzeciej nagrody dostali 50 zł.

fot. Gerard Augustyn
Cezary Czernatowicz wręcza nagrodę przedstawicielkom klasy II bCezary Czernatowicz wręcza nagrodę przedstawicielkom klasy II bfot. Gerard Augustyn

„Dzień Języków” nie mógłby obyć się bez konkursów związanych z językami właśnie. W konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych zwyciężył Michał Walek z klasy III b. Zaś w konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych najlepsza okazała się klasa III a. Natomiast największą wiedzą o Francji i krajach frankofońskich wykazali się Diana Filipowicz, Michał Walek oraz Mariusz Daniel, uczniowie klas III. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundował Komitet Rodzicielski.

fot. Gerard Augustyn

Tego dnia odbył się również konkurs filmowy, który składał się z 3 etapów. Uczestnicy najpierw odpowiadali na pytania. Potem na podstawie kadrów z różnych filmów musieli podać ich tytuły i reżysera. W ostatnim etapie jury oceniało natomiast obraz nakręcony przez uczniów klas rywalizujących w konkursie. Największymi znawcami X muzy okazali się uczniowie I klasy I Prywatnego Gimnazjum. Fundatorem nagród w konkursie filmowym był Bolesławiecki Ośrodek Kultury.

Paulina i Strefa Zrzutu - zdobywcy II miejsca w konkursie piosenkiPaulina i Strefa Zrzutu - zdobywcy II miejsca w konkursie piosenkifot. Gerard Augustyn

Fantastycznym ukoronowaniem dnia był konkurs piosenki – również wielojęzycznej. Zgromadzeni w auli I LO mieli okazję wysłuchać 7 wykonawców. Były piosenki w języku angielskim, francuskim (chociażby „Les Champs-Elysées” Joe Dassina), a nawet niemiecki szlagier, żywiołowo wykonany przez uczniów I Prywatnego Gimnazjum.

Zasłuchane jury konkursu piosenkiZasłuchane jury konkursu piosenkifot. Gerard Augustyn

Publiczność bawiła się setnie. Część utworów zgromadzeni na sali odśpiewali wspólnie z uczestnikami konkursu. Atmosferę dodatkowo podgrzewały surowe komentarze jurorów.

Po naradzie jury (w składzie Magdalena Malińska, Bogna Łasica i Leszek Idzikowski) przyznało III nagrodę Maciejowi Giszterowi za odważne wykonanie utworu „Petite Marie” z repertuaru Fancisa Cabrela. Drugie miejsce przypadło zdecydowanie najbardziej rockowemu zespołowi tego dnia – Paulinie i Strefie Zrzutu. Grupa zaprezentowała świetną wersję „Smoke On The Water” Deep Purple.

W środku Kamila Osuch - zwyciężczyni konkursu piosenkiW środku Kamila Osuch - zwyciężczyni konkursu piosenkifot. Gerard Augustyn

W konkursie piosenki zwyciężyła Kamila Osuch, uczennica klasy II f. Kamila zaśpiewała utwór Christiny Aguilery „I Will Be”.

(informacja GA)

Reklama