Paweł Śliwko zaprezentował swoje obrazy

Paweł Śliwko
fot. istotne.pl W Galerii Zdolnych Młodzieżowego Domu Kultury oglądać można obrazy Pawła Śliwko. Wernisaż wystawy odbył się w środę.
istotne.pl 0 wystawa, malarstwo, śliwko, mdk bolesławiec

Reklama

W środę, 28 listopada w Galerii Zdolnych Młodzieżowego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „W kręgu ciszy...”, która prezentuje kilkadziesiąt akwareli Pawła Śliwko, wybitnego nauczyciela i dziennikarza. O tym, że wieloletniego redaktora naczelnego „Głosu Bolesławca” bolesławianom przedstawiać nie trzeba, dobitnie świadczyła liczba przybyłych na wernisaż osób. A znaleźli się wśród nich krewni, przyjaciele, współpracownicy i byli uczniowie artysty – jak chociażby Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosław Molenda.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

„W kręgu ciszy...” to w pewnym sensie wystawa jubileuszowa. Malarz bowiem dokładnie pół wieku temu brał udział w swoim pierwszym plenerze artystów plastyków. Jeszcze jako student – zafascynowany był taszyzmem i kubizmem. Od pewnego jednak czasu jest zdecydowanym zwolennikiem realizmu w sztuce. „Akwarele to technika, która mi bardziej odpowiada w tej chwili – w kategoriach możliwości wyrażania własnej osobowości, w kategoriach pokazania piękna zewnętrznego świata” powiedział portalowi Boleslawiec.org Paweł Śliwko. – „Każdy malarz przechodzi tę fazę, musi sprawdzić najprzeróżniejsze kierunki malarskie. Bez tego nie ma później możliwości wyrażania w sposób pełny tego, co człowiek potrafi, czy tego, co go fascynuje, pasjonuje”.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Wyeksponowane prace namalowane zostały w tym roku. To artystyczne impresje z podróży po różnych zakątkach Europy. Tam też powstawały pierwsze szkice zaprezentowanych w Bolesławcu prac. W Galerii Zdolnych zobaczyć można – przefiltrowane przez artystyczną wrażliwość malarza – krajobrazy: gór Kaukazu, byłej Jugosławii, Węgier czy Szwajcarii Saksońskiej. „Europa utrwaliła mi jako coś przepięknego, co można wielokrotnie malować, malować, malować” zaznaczył Paweł Śliwko. I rzeczywiście. Z akwareli wręcz emanuje zachwyt artysty nad pięknem przyrody, zachwyt nad dziełem Demiurga. Jak przyznał Jarosław Molenda – z tych obrazów bije ciepło, widać w nich osobowość autora, człowieka niezwykle serdecznego i otwartego.

fot. Gerard Augustyn

Wystawę można zwiedzać przez najbliższe dwa tygodnie. Wernisaż uświetniły występy młodzieży z pracowni muzycznej działającej przy bolesławieckim MDK.

(informacja GA)

Reklama