Niecodzienne prace wystawiono w galerii BOK

Niecodzienne prace wystawiono w galerii BOK
fot. B.org Na wystawie prezentowane są prace 18 artystów. Wśród nich reliefy Alii Al Moayad, która stworzyła je wbrew nakazom swojej religii.
istotne.pl wystawa, plener ceramiczno-rzeźbiarski, rzeźbiarstwo

Bolesławiecki Ośrodek Kultury przygotował wystawę prac, które w sierpniu opracowali artyści na Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim. Wśród wielu ciekawych rzeźb są między innymi ludzkie postacie, które wbrew własnej religii przygotowała urodzona w Arabii Saudyjskiej Alia Al Moayad. Przy pomocy środków formalnych zaczerpniętych w Europie Al Moayad odważyła się przedstawić postać ludzką. Aby ustrzec się posądzenia o obrazoburstwo artystka zastosowała zasadę nanoszenia linii na odcinku szyi każdej z przedstawionych postaci. W ten sposób rzeźby "nie żyją".

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Alia Al Moayad przygotowała reliefy ceramiczne, pokazujące matkę z dziećmi. Postać matki nakreślona jest brakami – brak jej głowy i tułowia. Posiada tylko stopy i dłonie, które giną w stylizowanej, rzeźbiarskiej arabesce – w świecie islamu wyrażającą koncepcję bezpostaciowego Boga. Arabeska przez swoją bujną, biologiczną formę pozwala na odczytywanie w jej kształcie cielesności oraz bujnego, kobiecego łona.

W Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim uczestniczą artyści-ceramicy z różnych krajów Europy i świata. W ostatnim plenerze wzięło udział 18 osób. Bolesławiecki Plener to jedno z niewielu tego typu wydarzeń kulturalnych w Polsce. Jest organizowany od 41 lat przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury przy współpracy władz miejskich i Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu.

Poniżej przezentujemy prace Jadwigi Sarzyńskiej i Marii Kuczyńskiej. Te i pozostałe rzeźby można oglądać w galerii do końca stycznia.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org