Wystawę „Z Jugosławii do Polski” prezentuje muzeum

Powojenne zdjęcie Bolesławca
fot. A. Skorupa Fotografie, dokumenty i przedmioty należące do reemigrantów można oglądać do końca listopada.
istotne.pl 0 wystawa, muzeum ceramiki, repatrianci

Reklama

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na wystawę "Z Jugosławii do Polski". Ekspozycja poświęconą jest 60 rocznicy przyjazdu na ziemię bolesławiecką polskich emigrantów z terenów byłej Jugosławii. Można obejrzeć liczne fotografie i dokumenty, przybliżające realia życia Polaków na "tamtych terenach". Eksponaty dotyczą okresu przed wojną, czasu okupacji niemieckiej, a także samej reemigracji i osadnictwa w powiecie bolesławieckim. Są to przede wszytkim pamiątki rodzinne osób prywatnych, które były uprzejme je udostępnić do prezentacji, odpowiadając na wcześniejszy apel muzeum. Prócz dokumentów na ekspozycji znalazły się liczne przedmioty, ukazujące odrębność kulturową ludności przybyłej z terenów byłej Jugosławii. Są wśród nich meble, ubrania, instrumenty muzyczne i rzeczy codziennego użytku.

Czarno-biała fotografia przedstawiająca czterech mężczyznCzarno-biała fotografia przedstawiająca czterech mężczyznfot. Muzeum Ceramiki

Szczególną pomoc w aranżacji wnętrz mieszkalnego i sakralnego, z których składa się część wystawy, okazały siostry z bolesławieckiego Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Najświętszej Krwi Chrystusa. Siostry, które przybyły wraz z ludnością świecką z Jugosławii w 1946 r., wypożyczyły muzeum swoje zbiory pamiątek.

Na apel muzeum odpowiedziały także zespoły ludowe z naszego terenu, kultywujące folklor południowosłowiański: "Jutrzenka" i "Ocice", wraz ze swymi instruktorami: Elżbietą Tor-Andrusieczko, Albinem Kuleszą i Edwardem Braszko. Dzięki nim, jak i osobom prywatnym, zwiedzający mogą zobaczyć stare kufry, w których wieziony był dobytek emigrantów, barwne kilimy, instrumenty muzyczne i narzędzia pracy.

Wystawa prezentowana będzie dość krótko, bo tylko do końca listopada. Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza czynne jest od wtorku do soboty od 10:00 do 16:00, w niedziele od 11:00 do 16:00.

(informacja A. Olejniczak, Muzeum Ceramiki)

Reklama