Marita Benke-Gajda prezentuje swoje anioły

Marita Benke-Gajda prezentuje swoje anioły
fot. B.org Autorka aniołów pragnie, by jej rzeźby były po prostu podziwiane i kupowane. Wystawę można oglądać do połowy stycznia w Muzeum Ceramiki.
istotne.pl ceramika, muzeum ceramiki, marita benke-gajda

Skromna wystawa ceramicznych figurek w Muzeum Ceramiki jest przykładem małych form rzeźbiarskich. Na wernisażu Marita Benke-Gajda podkreśliła, że tworzy dla odbiorcy i to on i jego wybór są dla niej najważniejsze. Pragnie, aby jej anioły były podziwiane i kupowane. Jest to szczera i bardzo uczciwa deklaracja artysty dużego formatu.

Ceramiczne aniołyCeramiczne aniołyfot. B.org

Zauważmy, że w naszych domach tak mało jest rzeczy nie produkowanych fabrycznie i niestandardowych. Brak rzeczy unikatowych i artystycznych. Wielkie hurtownie prześcigają się w indywidualizacji naszych mieszkań, sprzedając nam te same dekoracje w setkach odmian. Anioły z Muzeum Ceramiki są jedyne i piękne. Wielu zwiedzających zarezerwowało sobie figurki. Wystawa zostanie więc na zawsze w mieście, a dokładnie w domach bolesławian.

Ceramiczne anioły oraz Józef i Maryja z DzieciątkiemCeramiczne anioły oraz Józef i Maryja z Dzieciątkiemfot. B.org

Dyrektorka Muzeum Ceramiki, Anna Bober zdradziła nam, że w przyszłości wraz z artystką planują stworzyć serię figurek z różnych epok, ilustrujących najważniejsze wydarzenia związane z naszym miastem.

Ceramiczne figurki kobietCeramiczne figurki kobietfot. B.org

Autorka ceramicznych figurek jest wykładowczynią w Liceum Ogólnokształcącym Ojców Pijarów w Krakowie. Rzeźbą ceramiczną zajmuje się od 1980 roku i od dwóch lat służy swoją technologiczną wiedzą studentom wydziału rzeźby ASP w Krakowie. W Bolesławcu znamy Maritę Benke Gajdę z Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w których uczestniczyła ostatnio w 2004 roku. Jej prace znajdziemy w zbiorach Muzeach Narodowych w Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu.

Wystawę w Bolesławcu można oglądać do połowy stycznia w Muzeum Ceramiki przy ulicy Kutuzowa.

(informacja G. Ferensowicz)