Żołnierze wezmą udział w misji pokojowej w Syrii

Żołnierze wezmą udział w misji pokojowej w Syrii
fot. Gerard Augustyn Dziewięćdziesięciu żołnierzy 23 Śląskiej Brygady Artylerii weźmie udział w misji pokojowej na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy w historii Brygady tak liczna grupa artylerzystów będzie pełnić służbę poza granicami kraju.
istotne.pl wojsko, piotr roman, 23śpa, misja, kłosiński

Uroczystość pożegnania 90 żołnierzy 23 ŚBA odbyła się w sobotę 19 lipca. Po raz pierwszy w historii bolesławieckiej brygady tak liczna grupa żołnierzy będzie pełnić służbę poza granicami kraju. „Wraz z żołnierzami z Austrii będziemy nadzorować strefę rozdzielającą dwa kraje: między Syrią a Izraelem” mówi kapitan Zdzisław Jacewicz, dowódca kompanii, która pod koniec sierpnia wyruszy na Bliski Wschód.

Do Polski artylerzyści wrócą w marcu. Czy są dobrze przygotowani do misji? Zdzisław Jacewicz, który do Syrii wyrusza nie po raz pierwszy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. „Jestem spokojny o poziom wyszkolenia i przygotowania dowodzonego przeze mnie pododdziału. Większość żołnierzy znam osobiście. Wiem, na co ich stać” przyznaje. „W składzie kompanii znalazły się osoby, które już wcześniej pełniły służbę w misji UNDOF. Swoje doświadczenia oraz umiejętności nabyte podczas pobytu na Bliskim Wschodzie przekazały młodszym kolegom” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

O swoich podopiecznych spokojny jest także płk Roman Kłosiński, szef 23 ŚBA. „Jestem przekonany, że misja na pograniczu syryjsko-izraelskim będzie dowodem waszego dobrego wyszkolenia, profesjonalizmu i hartu ducha” powiedział podczas sobotniej uroczystości pułkownik. – „Głęboko wierzę, że wyjdziecie z niej zwycięsko, przydając sławy i honoru Wojsku Polskiemu i żołnierzowi 23 ŚBA”. Zdzisław Jacewicz natomiast zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy misji pokojowej szczęśliwie wrócili do domu.

fot. Gerard Augustyn
W trakcie ceremonii pożegnalnej odbył się pokaz umiejętności bolesławieckich żołnierzyW trakcie ceremonii pożegnalnej odbył się pokaz umiejętności bolesławieckich żołnierzyfot. Gerard Augustyn
Kpt. Zdzisław Jacewicz otrzymał z rąk płka Romana Kłosińskiego flagę 23 ŚBAKpt. Zdzisław Jacewicz otrzymał z rąk płka Romana Kłosińskiego flagę 23 ŚBAfot. Gerard Augustyn

(informacja GA)