Niepełnosprawni powinni walczyć o godne życie

Krystyna Dzikowska
fot. istotne.pl Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bolesławianka” wydłużyła podjazd przed klatką schodową w bloku, w którym mieszka Krystyna Dzikowska. Portal IstotneInformacje.pl przypomina: osoba niepełnosprawna może zwrócić się o dofinansowanie działań mających na celu likwidację barier architektonicznych.
istotne.pl 0 niepełnosprawność, dzikowska

Reklama

Krystyna Dzikowska, mieszkanka ulicy Spółdzielczej, jest osobą niepełnosprawną od dziecka. Ma orzeczoną drugą grupę inwalidzką. Do piątego roku życia nie chodziła w ogóle. Badali ją różni lekarze. Dopiero poznański specjalista pomógł jej na tyle, że mogła ustać na nogach. „Trzymałam się mamy albo taty i tak chodziłam” opowiada pani Krystyna.

W 1966 roku zamieszkała w Bolesławcu. Przez jakiś czas pracowała jako księgowa. Jak sobie radziła w codziennym życiu? „Mam bardzo dobrych sąsiadów, którzy mi pomagają w robieniu zakupów” tłumaczy bolesławianka. Co więcej, dzięki pomocy wuja ze Stanów Zjednoczonych pani Krystyna od lutego br. porusza się po naszym mieście na skuterze. Teraz sama może robić zakupy. „Mam ułatwione życie. Mogę spotkać się ze znajomymi” uśmiecha się.

Jak przyznaje, władze powiatu coraz bardziej zwracają uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, choć jeszcze nie w stopniu wystarczającym. „Boczne ulice są trochę zaniedbane” zaznacza Krystyna Dzikowska. Bolesławianka w rozmowie z nami skarżyła się m.in. na podjazd przed jej klatką schodową.

„Gdyby pani Krystyna Dzikowska zwróciła się do nas, dowiedziałaby się, że to dopiero początek prac” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Piotr Hetel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka” zarządzającej blokiem przy ulicy Spółdzielczej. 1 sierpnia rozpoczęły się prace nad wydłużeniem podjazdu (póki co pani Krystynie z trudem udało się z niego zjechać). Wkrótce spółdzielnia ma zamontować pochwyt i ogranicznik.

Jak tłumaczy prezes „Bolesławianki”, niepełnosprawni mogą się zwrócić o dofinansowanie działań mających na celu likwidację barier architektonicznych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskanie pozwolenia na wybudowanie podjazdu czy montaż windy to czasem długotrwała procedura. „Ale PFRON w tym pomaga. I my też” zapewnia Piotr Hetel.

Jak starostwo pomaga niepełnosprawnym?

Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu i Referat Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia udzielają pomocy osobom niepełnosprawnym i pracodawcom, którzy takie osoby zatrudniają lub chcą zatrudnić. Dla niepełnosprawnych organizowane są szkolenia czy staże. Bezrobotny, który chce prowadzić własną działalność gospodarczą, może ubiegać się o pożyczkę na jej rozpoczęcie. O wsparcie finansowe mogą się zwrócić również pracodawcy, którzy chcieliby przystosować tworzone lub istniejące stanowiska pracy dla niepełnosprawnych.

Natomiast Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dofinansowuje m.in. turnusy rehabilitacyjne, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny, a także likwidację barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych. Ponadto PCPR wydaje karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej, a Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bolesławcu – legitymacje dla niepełnosprawnych.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)

Zobacz także

Więcej o pomocy dla niepełnosprawnych

Reklama