Gmina dofinansuje in vitro?

Gmina dofinansuje in vitro?
fot. GA Temat poruszono na styczniowej sesji Rady Miasta Bolesławiec.
istotne.pl zdrowie, piotr roman, ariel fecyk, sesja rm

Ariel Fecyk, radny Platformy Samorządowej, w czasie styczniowego posiedzenia Rady Miasta Bolesławiec złożył dwie interpelacje. Jedna z nich dotyczyła tego, czy „w związku z rządową decyzją o wstrzymaniu realizacji dofinansowania do zabiegów in vitro prezydent widzi możliwość finansowania powyższego działania przez Gminę”.

I dodał: – Wiem, że niektóre samorządy decydują się na taki krok. Zdaję sobie sprawę z tego, że to dyskusja mocno światopoglądowa i może budzić wiele emocji, ale czuję się zobowiązany do zadania takiego pytania.

– Pod względem formalnym: tak – odpowiedział prezydent Piotr Roman. – Pod względem merytorycznym, czyli finansowym: w tym roku nie, bo państwo [chodzi o radnych – przyp. „ii”] uchwaliliście już budżet. Czy będzie to możliwe w następnych latach – tego nie wiem, bo to od państwa zależy. Ja nie będę widział możliwości zwiększenia środków na programy zdrowotne, więc jeżeli państwo zdecydujecie, że np. rezygnujecie z działań dotyczących zapobiegania próchnicy u dzieci i będziecie chcieli przerzucić te środki na in vitro, to tak się stanie. Rada ma do tego prawo.

Czy Gmina Miejska powinna dofinansowywać leczenie niepłodności metodą in vitro?
tak
51.76 % głosów: 44
zdecydowanie nie!
38.82 % głosów: 33
nie
4.71 % głosów: 4
zdecydowanie tak!
3.53 % głosów: 3
nie interesuje mnie to
1.18 % głosów: 1

– Możliwości formalne są – kontynuował prezydent. – Możliwości finansowych nie ma i nie wiem, czy będą, tym bardziej że idą bardzo ciężkie czasy dla samorządu.

P. Roman podkreślił, że magistraccy urzędnicy nie wiedzą teraz nawet, ile dzieci 1 września pójdzie do pierwszych klas szkół podstawowych, ani tego, czy gimnazja zostaną zlikwidowane, czy nie. A jeśli tak, to kiedy? – Podejrzewam, że będzie coraz trudniej – dodał prezydent. – Musicie się państwo nastawić na to, że finansowo gminy w Polsce będą przeżywały teraz swoisty zakręt. No, chyba że zostaną wprowadzone rekompensaty.

Do tematu wrócimy.