Koperta od Mikołaja – czy pieniądze jako prezent świąteczny to dobry pomysł?

Koperta od Mikołaja – czy pieniądze jako prezent świąteczny to dobry pomysł?
fot. whitepress.pl Święta, coraz bliżej święta… Już niedługo zasiądziemy do uroczystej kolacji wigilijnej, ciesząc się rodzinną atmosferą i wolnym czasem.
istotne.pl pieniądze, święta, wigilia, prezent

Po wielodniowych przygotowaniach i gorączkowym poszukiwaniu prezentów wreszcie mamy okazję odpocząć i celebrować święta. Przynajmniej do momentu wręczania upchanych pod choinką podarunków.

Prześladuje cię myśl, że przygotowane przez ciebie prezenty nie spodobają się rodzinie i w związku z tym chcesz w tym roku dać sobie spokój z przygotowaniem upominków i dać swoich bliskim kopertę z pieniędzmi? Postanowiliśmy sprawdzić, czy to dobre rozwiązanie.

Pieniądze zamiast prezentu – zalety

Wigilijna kolacja dobiega końca, czas na wręczanie podarunków. Każdy otwiera przypisaną dla siebie paczuszkę, a tam....kolejna para skarpet, beznadziejne kosmetyki czy książka nie tego autora co trzeba… Zawiedzione spojrzenia, wymuszone uśmiechy i grzecznościowe „Dziękuję, bardzo mi się podoba”. Znasz to? Nietrafiony prezent potrafi zepsuć nawet najlepszą świąteczną atmosferę. Dlatego w tym przypadku pieniądze w kopercie to znacznie lepsze rozwiązanie, bo każdy sam za otrzymaną gotówkę kupi sobie coś, co mu się najbardziej spodoba i z czego będzie zadowolony.

Pieniądze pod choinką to także zyskanie dodatkowego czasu i rozwiązania corocznego dylematu, co kupić. Nie trzeba się głowić, co dla córki, co dla męża, a co dla mamy. Jest to znacznie łatwiejsze, szybsze i o wiele mniej kłopotliwe.

Dlaczego koperta pod choinką to nietrafiony pomysł?

Jednak prezent w postaci pieniędzy ma znacznie więcej wad. Przede wszystkim gotówka jest bezosobowa, można ją dać każdemu. Nie ma w takim upominku ciepłych uczuć do drugiej osoby, trudu znalezienia czegoś naprawdę wyjątkowego czy radości na widok niespodzianki skrytej w zdobionym puzdereczku. Świąteczne prezenty są dowodem uczuć do bliskich, a pieniądze są banalne, nie wyrażają niczego. Co więcej – gotówka bardzo szybko się rozejdzie, niekoniecznie na coś przydatnego czy wymarzonego. Mało tego, zanim da się świąteczną kopertę, to trzeba się zastanowić ile do niej włożyć. Będziemy się zastanawiać, czy tyle wypada, czy ktoś jest w stanie nam się zrewanżować podobnej wartości prezentem – i tradycja wymieniania się prezentami bożonarodzeniowymi zamienia się w transakcję. A poza tym włożenie kasy do koperty sprawi, że ominie nas frajda świątecznych zakupów, wymyślania czegoś specjalnego dla danej osoby, cieszenia się drobiazgami i planowania niespodzianki.

Lepszy wyjątkowy prezent niż koperta w garści

Zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu i pieniędzy na znalezienie wyjątkowego upominku. Można podpytać bliskie osoby o ich marzenia, zastanowić się, co najbardziej chciałby otrzymać, z czego najbardziej się ucieszą. Z badań wynika, że Polacy najczęściej marzą i kosmetykach lub elektronice. Droższe, luksusowe perfumy albo wymarzony model tableta będą o wiele cieplej przyjęte niż kilka stówek wrzuconych od niechcenia do koperty.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Ustaliliśmy, że lepiej kupić coś od serca niż dawać pieniądze. Ale taki tablet czy perfumy wprost od Chanel kosztują, i to niemało, na pewno więcej niż chcielibyśmy dać do koperty. Warto przed świętami trochę zaoszczędzić, bo wydatków z tej okazji będzie dużo. A co jeśli nie posiadasz żadnych zaskórniaków? Rozwiązanie jest jedno i nie ma co owijać w bawełnę – trzeba pożyczyć.

Do wyboru masz szybkie pożyczki, czyli chwilówki, które w większości przypadków (jeśli jesteś klientem danej firmy po raz pierwszy) możesz wziąć za darmo. Pożyczasz 500 zł, a za miesiąc oddajesz taką samą kwotę. Na stronie Sowafinansowa.pl znajdziesz ranking najlepszych szybkich pożyczek, sprawdzisz opinie na temat firm ich udzielających oraz złożysz wniosek online. Jeśli obawiasz się chwilówek, możesz znaleźć kredyt przez internet na Sowafinansowa.pl. Wszystko szybko, sprawnie, a jednocześnie bez wychodzenia z domu. I już masz pieniądze na kupno wymarzonego i wyjątkowego – bo od serca – prezentu.

Prezent to prezent, a nie pieniądze

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, rodzinny i bardzo refleksyjny. Dlatego warto zadbać, by nietrafione i banalne prezenty nie zepsuły nam nastroju. Przyłóż się do wyboru upominku - lepiej żeby był on konkretny, droższy i dany od serca niż na chybcika (czytaj: na odczepnego) wrzucony do koperty.

informacja zlecona